Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pokuta proTelefónicu 82 milionů platí

Český Telecom a mobilní operátor Eurotel se spojí a vytvoří jeden podnik Telefónica O2 Czech Republic. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český Telecom a mobilní operátor Eurotel se spojí a vytvoří jeden podnik Telefónica O2 Czech Republic. | foto: Reprofoto

Brno Telekomunikační firma Telefónica O2 neuspěla u brněnského krajského soudu se žalobou na rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Ještě pod názvem Český Telecom zaplatila společnost pokutu 81,7 milionu korun za zneužití dominance kvůli věrnostním smlouvám.

Antimonopolní úřad při šetření postupoval podle zákona, tříčlenný senát proto žalobu zamítl, řekl soudce Jaroslav Tesák. Telefónica se nyní může obrátit na Nejvyšší správní soud. Její reakci ČTK zjišťuje.

Antimonopolnímu úřadu se nezdály smlouvy, kterými si Telecom dlouhodobě zavazoval své firemní klienty, když jim nabízel slevy a výhody. Tím nejen narušoval konkurenční prostředí, ale navíc i cenově diskriminoval zákazníky, kteří podobné smlouvy neuzavřeli. Podpisem smlouvy se klienti zavázali, že protelefonují měsíčně daný objem hovorů. Pokud byl nižší, účtoval operátor i rozdíl mezi smluvním a uskutečněným hovorným.

Za protisoutěžní označil ÚOHS i povinnost používat na pevných telefonních linkách služeb Českého Telecomu a vázání smluv na rok až pět let. Přitěžující okolností bylo navíc opakované porušování zákona.

Případem se začal antimonopolní úřad zabývat v roce 2003. Proti původnímu verdiktu se firma odvolala, a znovu tak rozhodoval tehdejší předseda Josef Bednář. Jeho názor na zneužití dominance byl ale stejný. Telecom se proto obrátil ke krajskému soudu. I když už pokutu zaplatil, měl naději na její vrácení. Soud se ale přiklonil na stranu Bednáře a rozsáhlou žalobu zamítl.

Pokuta 81,7 milionu z února 2004 byla do té doby nejvyšší pravomocnou sankcí v historii antimonopolního úřadu. V posledních dvou letech ale Telecom zaplatil i vyšší sumy, třeba 205 milionů za nabídku tarifů s hovorovými kredity nebo volnými minutami. Podle úřadu tím bránil přechodu svých zákazníků ke konkurenci. Celkem Telecom za porušování hospodářské soutěže zaplatil více než 400 milionů korun.
,
Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Fotbalový bohém Fenin: Jsem jájínek, ale ne troska

Martin Fenin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slýchává, jak promarnil svůj talent, on naopak namítá, že toho prožil tolik, co za třicet životů. Bohém Martin Fenin se...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.