9. července 2007 9:50 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pokuty operátorům platí

Mobilní telefon | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní telefon | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

BRNO První část z pokuty ve výši 44 milionů za zakázané dohody mezi českými mobilními operátory opět platí. Minulý týden ji posvětil Nejvyšší správní soud, který zrušil rozhodnutí brněnského krajského soudu.

Eurotel (dnes Telefónica O2), T-mobile a Vodafone potrestal v roce 2003 Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Brněnský krajský soud později jeho verdikty zrušil s tím, že telekomunikační firmy může postihovat jen Český telekomunikační úřad (ČTÚ).

NSS ovšem nyní rozsudek krajského soudu zrušil. Platí tedy sankce 22 milionů korun pro Telefóniku O2 a 5,5 milionu pro Vodafone. Následovat pravděpodobně bude zrušení rozsudku, který se týkal pokuty 12 milionů pro T-mobile a dalších 4,5 milionu pro Vodafone.

Nejvyšší správní soud už dříve rozhodl, že chování mobilních operátorů může posuzovat antimonopolní úřad i ČTÚ. Odpověděl tak na letitý kompetenční spor mezi úřady. Telekomunikační úřad má podle soudu upravovat zejména vztahy mezi firmami do budoucna, ÚOHS dopady jejich dřívějšího chování.

Antimonopolní úřad firmy v roce 2003 pokutoval za to, že své sítě propojovaly vždy pouze dvě mezi sebou, a ne prostřednictvím třetího operátora. To prý poškodilo zákazníky. Částku 44 milionů korun rozdělil podle tehdejšího tržního podílu a míry provinění.

Eurotel zaplatil 22 milionů, T-Mobile 12 milionů a Český Mobil deset milionů korun. Kartelové dohody podle ÚOHS uměle zvýšily ceny přenosu telefonního signálu. Rozhodnutí tehdy operátory zaskočilo, odvolávali se na opačný názor telekomunikačního úřadu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!