17. července 2009 9:36 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pokuty zabraly: řidiči masově ruší registrace a sjednávají ručení

Řídit bez povinného ručení se už nevyplatí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řídit bez povinného ručení se už nevyplatí | foto: Shutterstock

PRAHA Měl to být bič na řidiče, kteří si nelámou hlavu s placením povinného ručení. A podle všeho zabral. Téměř třetina motoristů neplatičů se zalekla pokuty, která jim hrozila: až sedmdesát korun za každý nepojištěný den. Své vozy odhlásili nebo si sjednali chybějící povinné ručení.

Rázné opatření, platné od letošního ledna, si pochvalují i zástupci České kanceláře pojistitelů (ČKP). "Za poslední rok ubylo v Česku asi 234 tisíc nepojištěných vozidel, což je o 27,5 procenta," řekl Jakub Hradec, výkonný ředitel ČKP. Zásluhu na tom má právě hrozba penále čili "příspěvku nepojištěných aut do garančního fondu".

Ze silnic mizí staré vraky

Za posledních 9 měsíců, od října 2008 do června 2009, bylo z registrů vyřazeno 272 325 vozidel. Pro srovnání za celý rok 2007 bylo z registru vyřazeno jen 98 000 vozidel.

Nová sankce byla zavedena od začátku letošního roku v souvislosti s nebývale velkým počtem nepojištěných automobilů - zejména starých vraků - na českých silnicích.

Kdo nechce pokutu platit, musí svůj vůz odhlásit z registrace nebo si okamžitě sjednat povinné ručení. Jiná možnost není. V opačném případě motoristé riskují, že budou nuceni zaplatit do garančního fondu nemalou částku. Denní penále přitom u osobního vozidla s motorem do 1850 kubíků činí 50 korun, u silnějších vozů až 70 korun. Pokud motorista nedoloží, že auto již bylo vyřazeno z evidence, peněžní trest ho nemine.

Složenky přicházejí desetitisícům lidí, zaplatili už 16 milionů

Pro srovnání: majiteli nepojištěného vozu Škoda Fabia 1.4 k dnešnímu dni naskočilo penále už na částku 9900 korun. Dopis se složenkou na dlužnou částku už obdrželo přes 46 tisíc neplatících řidičů. Ještě letos ČKP počítá s obesláním dalších asi sta tisíc motoristů. "Budeme zvyšovat intenzitu rozesílání těchto dopisů," varuje ředitel Jakub Hradec.

Podle informací ČKP je v Česku stále ještě přes 616 tisíc registrovaných vozidel bez povinného ručení. Zhruba polovina jich chátrá v garážích.

Další podrobnosti a zajímavé čtení o pokutách si přečtěte v pátečním deníku