Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Poláci začali rozprodávat Unipetrol

Unipetrol (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Unipetrol (ilustrační foto) | foto: www.unipetrol.cz

PRAHA Majitel Unipetrolu PKN Orlen nabídl ke koupi 81,78 procenta akcií zadlužené chemické firmy Spolana. Předběžné nabídky přijímá do 6. února. Podobný plán má také s Kaučukem Kralupy.

"Spolana a Kaučuk nezapadají do obchodní strategie PKN Orlen," řekl mluvčí Unipetrolu Arne Kejdana. Firma ještě nevybrala pro prodej Spolany poradce. "Zájemce chceme najít v nejbližší době," řekl Kejdana.

Přitom ještě loni v polovině října představilo vedení PKN Orlen ve Varšavě plán, podle kterého měla Spolana patřit k hlavní ose holdingu Unipetrol. Vyloučeno však není ani to, že Spolanu koupí divize Anwil, která patří do skupiny PKN Orlen.

O Kaučuk vyjádřila již dříve zájem společnost Agrofert podnikatele Andreje Babiše. Poláci s ním podepsali před privatizací Unipetrolu smlouvu o získání 100 procent ve firmě za zhruba 57,9 milionu eur (1,6 miliardy Kč). Nové vedení PKN Orlen ale považuje smlouvy za nevýhodné a chce prodat podíl za vyšší cenu. Je možné, že spor budou firmy řešit arbitráží.

Vedle Spolany a Kaučuku patří mezi nejvýznamnější společnosti skupiny Unipetrol Benzina, Česká rafinérská, Chemopetrol, Paramo, Unipetrol Rafinérie a Unipetrol Trade. V roce 2004 zvýšila skupina podle mezinárodních standardů čistý zisk na 3,69 miliardy z 78,6 milionu Kč vykázaných o rok dříve. Tržby stouply o čtvrtinu na 86,25 miliardy Kč. Výsledky za rok 2005 dosud nejsou známy.

Spolana vykázala loni do září zisk 86,2 milionu a tržby 4,3 miliardy korun. Kaučuk měl zisk 253,6 milionu korun při tržbách 7,9 miliardy korun. Výsledky nelze kvůli přechodu na mezinárodní účetní standardy meziročně porovnat.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!