Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Pražská prodejna nabízela vodku likérky Drak bez kolku. A s metanolem

Originál vodka Jemná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Originál vodka Jemná | foto: potravinynapranyri.cz

PRAHA Ani 36 mrtvých neodradilo prodejce od toho, aby dál prodávali jedovatý alkohol. Prodejna v Holešovicích nabízela vodky, které obsahovaly metanol. Ale do metylové kauzy případ podle policie nepatří, metanolu není smrtelné množství.

Na prodej nebezpečného alkoholu upozornil web ministerstva zemědělství "Potraviny na pranýři", který případ předal policii.

"Hranice je pro metanol je určena jasně, pro vodku je to 100 miligramů na jeden litr absolutního alkoholu, to znamená, že v tomto případě to bylo nepochybně překročeno. Určitě to ale nemá tu razanci jako vzorky, které byly smíchány půl metanol, půl etanol. Podle zákona je to ale nebezpečná potravina a je nutné ji stáhnout," řekl serveru Lidovky.cz tiskový mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.

ČTĚTE TAKÉ:


"V tomto případě navíc chybí kolky, což je samo o sobě velký prohřešek. A je to i silný indikátor toho, že ta vodka byla vyrobena s úmyslem uskutečnit daňový únik. Pokud s prodejci nebylo zahájeno správní řízení, tak k němu nepochybně dojde v nejbližší době," doplnil Kopřiva.

Speciální vyšetřovací tým Metyl tento případ do "metylové kauzy" nezahrnuje. Lihoviny, které metanol obsahovaly, spotřebitele neohrožovaly na životě, prodejce se proto nedopustil trestného činu. 

"Vždy prověřujeme zdroj alkoholu, který obsahuje zvýšenou hladinu metylu. V případě, že testy na metyl vykazují hranici, která není životu nebezpečná, nezahrnujeme jej do "metylové kauzy". Ve všech případech je ale kontrolován prodejce, jeho zboží a zejména zdroj, ze kterého závadný alkohol pochází," vysvětlila serveru Lidovky.cz tisková mluvčí Policejního prezidia Štěpánka Zatloukalová.

Nebezpečné vodky se objevily v prodejně Tuan Phan Quy v pražských Holešovicích. Jedna z nich byla vyrobena ve Frýdku-Místku, druhá pocházela z Likérky Drak.

Prodejna Tuan Phan Quy v Praze nabízela nebezpečné lihoviny:

Vodka Jemná

Ve výrobku byla zjištěna přítomnost 2-propanolu. Jedná se o denaturační činidlo, které v lihovinách nesmí být přítomno. A dále přítomnost metanolu v množství více než dvacetkrát vyšším než stanoví příslušný legislativní limit. Na etiketě výrobku bylo uvedeno: AB style s.r.o., Křižíkova 1774, 738 01 Frýdek-Místek, Česká republika. Výrobek nebyl označen kolkem.

Vodka Jemná

Vodka Jemná

Originál vodka Jemná

Originál vodka Jemná

Originál vodka Jemná

Lihovina nebyla opatřena kolkem. Vzhledem k neznámému původu lihoviny není možné ji označit za bezpečnou. Ve výrobku byl zjištěn metanol v mírně nadlimitním množství, které nemůže akutně ohrozit lidské zdraví. Výrobek byl označen etiketou, na které bylo uvedeno: LIKÉRKA DRAK S.R.O., NA KÚTKU 14 768 72 CHVALČOV.

                                                            Zdroj: potravinynapranyri.cz


Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....