Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pražská prodejna nabízela vodku likérky Drak bez kolku. A s metanolem

Originál vodka Jemná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Originál vodka Jemná | foto: potravinynapranyri.cz

PRAHA Ani 36 mrtvých neodradilo prodejce od toho, aby dál prodávali jedovatý alkohol. Prodejna v Holešovicích nabízela vodky, které obsahovaly metanol. Ale do metylové kauzy případ podle policie nepatří, metanolu není smrtelné množství.

Na prodej nebezpečného alkoholu upozornil web ministerstva zemědělství "Potraviny na pranýři", který případ předal policii.

"Hranice je pro metanol je určena jasně, pro vodku je to 100 miligramů na jeden litr absolutního alkoholu, to znamená, že v tomto případě to bylo nepochybně překročeno. Určitě to ale nemá tu razanci jako vzorky, které byly smíchány půl metanol, půl etanol. Podle zákona je to ale nebezpečná potravina a je nutné ji stáhnout," řekl serveru Lidovky.cz tiskový mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.

ČTĚTE TAKÉ:


"V tomto případě navíc chybí kolky, což je samo o sobě velký prohřešek. A je to i silný indikátor toho, že ta vodka byla vyrobena s úmyslem uskutečnit daňový únik. Pokud s prodejci nebylo zahájeno správní řízení, tak k němu nepochybně dojde v nejbližší době," doplnil Kopřiva.

Speciální vyšetřovací tým Metyl tento případ do "metylové kauzy" nezahrnuje. Lihoviny, které metanol obsahovaly, spotřebitele neohrožovaly na životě, prodejce se proto nedopustil trestného činu. 

"Vždy prověřujeme zdroj alkoholu, který obsahuje zvýšenou hladinu metylu. V případě, že testy na metyl vykazují hranici, která není životu nebezpečná, nezahrnujeme jej do "metylové kauzy". Ve všech případech je ale kontrolován prodejce, jeho zboží a zejména zdroj, ze kterého závadný alkohol pochází," vysvětlila serveru Lidovky.cz tisková mluvčí Policejního prezidia Štěpánka Zatloukalová.

Nebezpečné vodky se objevily v prodejně Tuan Phan Quy v pražských Holešovicích. Jedna z nich byla vyrobena ve Frýdku-Místku, druhá pocházela z Likérky Drak.

Prodejna Tuan Phan Quy v Praze nabízela nebezpečné lihoviny:

Vodka Jemná

Ve výrobku byla zjištěna přítomnost 2-propanolu. Jedná se o denaturační činidlo, které v lihovinách nesmí být přítomno. A dále přítomnost metanolu v množství více než dvacetkrát vyšším než stanoví příslušný legislativní limit. Na etiketě výrobku bylo uvedeno: AB style s.r.o., Křižíkova 1774, 738 01 Frýdek-Místek, Česká republika. Výrobek nebyl označen kolkem.

Vodka Jemná

Vodka Jemná

Originál vodka Jemná

Originál vodka Jemná

Originál vodka Jemná

Lihovina nebyla opatřena kolkem. Vzhledem k neznámému původu lihoviny není možné ji označit za bezpečnou. Ve výrobku byl zjištěn metanol v mírně nadlimitním množství, které nemůže akutně ohrozit lidské zdraví. Výrobek byl označen etiketou, na které bylo uvedeno: LIKÉRKA DRAK S.R.O., NA KÚTKU 14 768 72 CHVALČOV.

                                                            Zdroj: potravinynapranyri.cz


Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!