27. března 2007 17:24 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Policie zatýkala v Siemensu kvůli úplatkům

Policie kontrolovala také firmu Siemens. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie kontrolovala také firmu Siemens. | foto: AFP

MNICHOV Německá policie zadržela významného člena představenstva společnosti Siemens a provedla razie v několika kancelářích firmy. Důvodem je podezření z korupce.

Společnost Siemens již několik měsíců čelí úplatkářské aféře. Podle vyšetřovatelů koncern ve svém účetnictví maskoval převody na neoficiální firemní účty. Odtud plynuly peníze na úplatky osobám, které mohly zařídit snadnější získávání zakázek.

Německá policie v souvislosti s aférou zadržela člena představenstva Siemensu. Johannes Feldmayer (50) je ve firmě zodpovědný za informační technologie a fungování divize stavebních technologií. Úrady rovněž provedly razie v kancelářích společnosti v Norimberku, Mnichově a Erlangenu.

Siemens uplácel předáka odborů
Jedním z příjemců peněz byl podle policie šéf odborové organizace AUB Wilhelm Schelsky. Toho policie v únoru zatkla, když vyšetřovala machinace s penězi v této odborové centrále. Feldmayer je podezřelý, že peníze k Schelskému šly přes něho.

Schelsky dříve pracoval jako člen závodní rady. V Siemensu působil jako poradce v otázkách školení zaměstnanců. Koncem loňského roku s ním koncern zrušil smlouvu. Siemens tvrdí, že Schelskému od roku 2001 zaplatil asi 14 milionů eur, v přepočtu zhruba 392 milionů Kč.

Lidovky.cz, ČTK