1. listopadu 2010 15:50 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Polovina Čechů je spokojená se svým přijmem. A co vy?

Finanční krize | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Finanční krize | foto: Shutterstock

PRAHA Zhruba polovina domácností v ČR (51 procent) se cítí poměrně dobře finančně zajištěna. Nejlépe se cítí finančně zajištěni studenti, podnikatelé a tříčlenné a početnější domácnosti. Naopak finanční problémy má v současnosti 37 procent rodin, nejhůře jsou na tom s penězi nezaměstnaní, lidé se základním vzděláním, rodiny dělníků a důchodci, pokud žijí sami.

Vyplývá to z říjnového průzkumu, jehož výsledky dnes agentuře poskytla společnost STEM.
Špatné finanční zajištění a současně finanční problémy v průzkumu uvedlo 31 procent českých domácností. Naopak jako dobré a bez finančních problémů hodnotí vlastní zajištění 45 procent domácností.

Podle společnosti kombinace odpovědí na otázky k finančnímu zajištění domácností a jejich finančním problémům signalizuje, že téměř polovina českých rodin nemá vážnější problémy a je slušně zajištěna. Naopak třetina pociťuje nedostatek.

Anketa

Jste spokojeni se svým přijmem či kapesným?

Ano, mám více než potřebuju 154
Mám tak akorát, ale nic nenašetřím 196
Nejsem spokojen, ale musím vyjít 178
Se svým přijmem nevyjdu, musím si půjčovat 40

Finanční situace domácností výrazně souvisí s dosaženým vzděláním, hranicí pro pocit poměrně slušného finančního zajištění je maturita, vyplynulo z průzkumu, kterého se na počátku října zúčastnilo 1244 respondentů. Horší finanční zajištění naproti tomu vedle jednočlenných domácností důchodců pociťují také lidé s nižším vzděláním.

Počet těch, kteří se cítí finančně zajištění, se podle průzkumu zvyšuje.

Ještě v listopadu 2004 odpovědělo kladně na otázku ohledně dobrého finančního zajištění 41 procent lidí, od roku 2007 se podíl kladných odpovědí zvýšil a stabilizoval se na padesátiprocentní hranici.

Lidovky.cz, ČTK