8. června 2014 10:46 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Polovina Čechů slepě věří výhodným úvěrům, neumí je posoudit

Úvěr | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úvěr | foto: MAFRA - Tomáš Krist

PRAHA Polovina Čechů naprosto věří úvěrovým nabídkám, které jsou označeny jako výhodné. Někteří z nich vůbec nedokážou zkontrolovat pravdivost nabídky úvěru, jiní to sice dovedou, ale nedělají to. Vyplývá to z průzkumu úvěrové společnosti Cofidis mezi 500 respondenty.

Pokud se žadatelé s někým o úvěrové nabídce poradí, je to nejčastěji životní partner, na odborníky se příliš nespoléhají. S finančním poradcem se radí pouze 16 procent z nich.

Polovina českých žadatelů o úvěr si dokáže zkontrolovat pravdivost nabídky, a také to pravidelně dělá. Čtvrtina si pravdivost sice umí ověřit, ale nečiní tak. Zbývající čtvrtina je vydána na pospas splátkovým společnostem, protože si nabídku ověřit nedokáže.

"Na českém trhu nepůsobí jen férové splátkové společnosti, takže je překvapivé, že polovina Čechů si pravdivost nabídky vůbec neověří," upozornil obchodní a marketingový ředitel Cofidisu Thomas Kudela.

Na odborníky spoléhá jen 16 procent žadatelů

Na 40 procent Čechů si nemyslí, že podmínkám úvěrových smluv rozumí, a proto se snaží s někým poradit. Třetina si myslí, že podmínkám docela rozumí. Pouhá dvě procenta míní, že podmínkám úvěru rozumí dokonale.

Pokud si žadatel přizná, že podmínky úvěru jsou nad jeho síly a s někým se nakonec poradí, nejčastěji je to s životním partnerem (35 procent). Malá skupina (16 procent) se poradí se svým finančním poradcem a ještě menší s někým z rodiny. Třetina žadatelů o úvěr se neporadí s nikým. "Je poměrně překvapivé, že pouze 16 procent z žadatelů se spoléhá na odborníky," dodal Kudela.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz