13. srpna 2012 20:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Polovina dětí od 10 do 15 let nevyjde s kapesným

Hrst drobých – ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrst drobých – ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Více než polovina dětí ve věku od deseti do 15 let občas nevyjde s kapesným, které dostávají od rodičů. Měsíční kapesné dětí se nejčastěji pohybuje od 100 do 500 Kč, generace jejich rodičů dostávala nejčastěji do 100 Kč.

Vyplývá to z průzkumu, který mezi více než 500 dospělými a stejným počtem dětí uskutečnila pro poradenskou firmu Partners agentura Ipsos.

ČTĚTE TAKÉ:

Děti dostávají kapesné nejčastěji v hotovosti a pravidelně (40 procent). Jen osm procent rodičů posílá dětem kapesné na účet. Poměrně velké procento (36 procent) dostává peníze od rodičů tehdy, když je potřebuje. "Tento model považuji za úplně nejhorší. V dětech mylně pěstuje pocit, že peníze jsou snadno k mání, tedy vždy, když je potřebují. Podobné chování může v dospělosti vést k větší nezodpovědnosti a snadnému zadlužování," uvedla manažerka Partners Dagmar Prajzlerová.

Stále oblíbenější je systém, kdy děti dostávají kapesné za splnění předem daného úkolu či za dobré známky. Zatímco rodiče uvedli, že takto kapesné dostávalo šest procent z nich, dnes ho takto dostává zhruba každé desáté dítě.

Děti pořád utrácejí za svačiny a sladkosti

Nejvíce mezigeneračních rozdílů odhalil průzkum v tom, za co kapesné utráceli rodiče a za co jej utrácí jejich potomci. I když nejčastěji to jsou stále svačiny a sladkosti, narostl počet dětí, které za ně vynakládají peníze (o deset procentních bodů na 43 procent). Na zábavu s kamarády, jakou jsou kina, diskotéky atd., utrácelo v generaci rodičů 27 procent dětí, nyní je to necelá desetina.

Pozitivním trendem je podle průzkumu to, že stále více dětí si své kapesné spoří. Dříve to bylo necelých 18 procent dětí a dnes je to mírně přes 21 procent. Mezigeneračně se téměř nezměnil počet dětí, které nedostávají žádné kapesné. Je to stále více než desetina.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz