5. dubna 2011 13:17 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Polovina lidí se snaží šetřit, třetina nemá z čeho

Rodina | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rodina | foto: Shutterstock

PRAHA Polovina českých domácností bedlivě sleduje, za co utrácí, a snaží se šetřit. Na 38 procent jich ale přiznává, že neušetří ani korunu. Dalších 16 procent nemá o svém hospodaření s penězi přehled.

Vyplývá to z telefonického průzkumu, který mezi třemi stovkami svých klientů provedla úvěrová společnost Home Credit.

Výsledky průzkumu ukázaly na dvě protichůdné tendence. Víc než polovina lidí obrací v ruce každou korunu, snaží se uskromnit a neutrácet za zbytečnosti, téměř dvěma pětinám se ani přesto nedaří nic naspořit.

Čtěte také:


"Lidé nejčastěji uvádějí, že musí své peníze hlídat a dávat si pozor, za co utrácejí. Jsou připraveni šetřit, ale kvůli vysokým cenám bydlení, energií, potravin a oblečení i přesto vydají veškeré své příjmy," komentoval výsledky analytik Home Creditu Michal Kozub. Jen asi šestina oslovených lidí svoje výdaje nesleduje a utrácí bez rozmyslu.

Kolik ušetříme? Nic moc
V případě, že české domácnosti ušetří, nebývá to žádná závratná suma. Téměř 14 procent zvládne dát si stranou měsíčně do 2500 Kč. Naopak nad 7500 korun uspoří pouze něco málo přes sedm procent rodin. V průměru odloží česká domácnost 2600 Kč měsíčně, což je přibližně stejná částka jako na Slovensku, kde uspoří zhruba 100 eur (2500 Kč).

Na osm procent respondentů z Česka prohlašuje, že své výdaje hlídat nemusí, protože nepřesahují výšku příjmu. Na Slovensku je podíl "finančně bezstarostných" o něco nižší, činí pět procent.

Telefonický průzkum se uskutečnil v únoru 2011 u 304 klientů Home Creditu a 316 klientů Home Credit Slovakia.

ČTK, Lidovky.cz