13. května 2011 15:48 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Polovina mladých Čechů chce do ciziny za prací

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Profimedia

BRUSEL Většina mladých Evropanů ve věku 15 až 35 let, celkem 53 procent z nich, by chtěla pracovat kratší či delší dobu v některé jiné evropské zemi. Ukázal to dnes zveřejněný průzkum Eurobarometr.

V Česku má podobné plány 56 procent dotázaných, méně to bylo jen v Německu, Lucembursku, Belgii, Nizozemsku a Itálii.

Podle Evropské komise ovšem nyní v Evropě mimo svou domovskou zem pracují méně než tři procenta evropských pracujících. "Průzkum poukazuje na obrovskou propast mezi obecně rozšířenou touhou mladých lidí pracovat v zahraničí a skutečnou mobilitou pracovních sil," podotkla komise.

Čtěte také:

Ze zemí EU nejvíce chtějí pracovat omezenou dobu či dlouhodobě v zahraničí Švédové, kde by podle průzkumu za prací vyrazilo 76 procent mladých. Na opačném pólu je Itálie, v níž podobnou ochotu či vůli jet za prací do ciziny má jen 38 procent mladých lidí.

Evropská komise také uvedla, že mnohým ze zájemců o práci v zahraničí brání nedostatek peněz v tom, aby k tomu učinili první krok, tedy aby do ciziny vyrazili alespoň na část studií.

"Průzkum ukazuje, že mladí lidé by velmi rádi pracovali v zahraničí...

Mladí však bohužel stále čelí mnohým překážkám. Potřebujeme jim usnadnit možnost studia, odborné přípravy a práce v zahraničí a musíme zvýšit povědomí o finanční podpoře dostupné z programu EU," uvedla eurokomisařka pro vzdělání, kulturu, mnohojazyčnost a mládež Andrulla Vassiliuová.

Lidovky.cz, ČTK