15. dubna 2012 9:50 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Polovina studentů chce podnikat. Chybí jim ale peníze i zkušenosti

Studenti - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studenti - ilustrační foto. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Při studiu si přivydělává 62 procent vysokoškoláků, asi polovina by chtěla podnikat. Jen málo z nich se ale do podnikání opravdu pustí, brání jim v tom hlavně nedostatek peněz a nedostatek zkušeností.

Školy ale podle nich podnikavost moc nepodporují, vychovávají spíš zaměstnance. S těmito výsledky přišel průzkum mobilního operátora v rámci soutěže o podnikatelský Nápad roku.

ČTĚTE TAKÉ:

"Po studiích chce podnikat 45 procent studentů, v praxi má však předpoklady svůj podnikatelský sen nakonec uskutečnit maximálně třetina z nich. Nejčastěji se do podnikání nepustí kvůli obavám z neúspěchu, ztráty vlastních či rodinných financí. Většině však chybí také zkušenost," uvedl zakladatel soutěže Martin Kešner.

Studenti by v počátcích ocenili rady od zkušených

V online dotazníku, do něhož se minulý měsíc zapojilo 562 studentů z univerzit v Praze, Brně a Hradci Králové, uvedlo skoro 35 procent z nich, že nejvíc by jim v začátcích podnikání pomohly rady a vedení od zkušeného podnikatele.

Na 28 procent by pak uvítalo hlavně peníze na rozjezd vlastního projektu, 16 procent by si přálo hlavně zviditelnění svého podnikání v médiích. Jako nedůležité se ukázaly prostory pro samotné podnikání, které by ocenila jen dvě procenta dotázaných. Devíti procentům by prý pomohly cenově zvýhodněné služby a poradenství.

Studiu chybí propojenost s praxí, myslí si studenti

Studenti také uvedli, že k podnikavosti je moc nevedou ani ve škole. Podle 68 procent dotázaných školy vychovávají spíš zaměstnance než podnikatele, na 61 procent si také myslí, že studium není dostatečně propojené s praxí.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Průzkum ale také ukázal, že ačkoliv studenti o podnikání mluví, jen 64 procent zájemců o podnikání má nějaký podnikatelský nápad a necelých 17 procent pak má sepsaný podnikatelský záměr. Ten je přitom pro začátek nezbytný.

Ideální je začít s podnikáním už při studiu

"Studenti si často myslí, že ideální doba pro zahájení podnikání nastává až po ukončení studia. V praxi je však tomu přesně naopak. Převážná část úspěšných podnikatelů začala realizovat své nápady již během studia na škole, kdy ještě nebyli tolik zatíženi finančními či jinými závazky a mohli si dovolit snáze podstoupit různá rizika," myslí si Kešner.

V praxi ale studenti místo podnikání spíš brigádničí. Přivýdělek při studia přiznalo přes 62 procent vysokoškoláků. Z toho více než polovina pracuje na dohodu, přes 23 procent formou hlavního nebo vedlejšího úvazku a pětina sama podniká.

Soutěž Nápad roku

Soutěž je cílena na studenty, kteří mají nápad na vlastní podnikání a chtěli by pomoci s jeho uvedením do praxe. Začínající podnikatelé v ní mohou získat peníze na rozjezd vlastního podniku, ale i cenné rady mentorů. Více informací najdou zájemci na www.napadroku.cz.

Lidovky.cz, ČTK