29. ledna 2007 18:01 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Polovina "vánočních" prodejců porušila zákon

Někteří prodejci předražili ceny kaprů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Někteří prodejci předražili ceny kaprů. | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

Praha Česká obchodní inspekce při svých kontrolách zaměřených na prodej vánočního zboží zjistila, že polovina prodejců porušila zákon. Nejčastějším proviněním byli předražení kapři a vánoční stromky až o několik desítek korun.

Mluvčí ČOI Miloslava Fléglová řekla, že inspektoři od loňského 27. listopadu do 22. prosince provedli 1096 kontrol předvánočního prodeje adventních věnců, svícnů, drobného zimního oblečení, vánočních stromků a kaprů. "Porušení platných předpisů zjistili v 530 případech," uvedla
Fléglová.

Například někteří prodejci adventních věnců, svícnů a vánočních dekorací neseznámili spotřebitele s cenou nabízených výrobků či je neinformovali o nebezpečí při nesprávném použití svícnů. U zimních oděvních doplňků podle Fléglové často chyběly informace o výrobci, dovozci nebo dodavateli.

Prodejci vánočního sortimentu také spotřebitele neinformovali o podmínkách reklamace a používali měřidla s neplatným úředním ověřením. Prodejci před vánočními svátky také často šidili zákazníky. Inspektoři například při nákupech vánočních stromků zjistili předražení až o 27 korun a u kaprů byla účtovaná cena vyšší o 57,5 koruny v neprospěch spotřebitele. "Výsledky kontrol předvánočního prodeje opět prokázaly nejnižší míru právního vědomí u stánkových prodejců na vánočních trzích. O tom svědčí většina zjištění ČOI, zejména nerespektování základních povinností prodávajících stanovených zákonem o ochraně spotřebitele," podotkla Fléglová.

ČOI 479 prodejcům uložila blokové pokuty v celkové výši 378.500 korun.

ČTK, Lidovky.cz