9. března 2012 16:48 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Poláci zadrželi desítky tun prášku ze zkažených vajec

Kokain (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kokain (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

VARŠAVA Policie v Polsku podle místních médií zadržela desítky tun prášku ze sušených zkažených vajec. Obsahoval několikasetnásobně více nebezpečných bakterií, než povolují normy.

Prokuratura vyšetřuje, zda se potraviny obsahující tato sušená vajíčka dostaly i do zahraničí. Po takzvané solné aféře jde o další případ podvodu v polském potravinářském průmyslu.

ČTĚTE TAKÉ:

Už ve středu policisté zatkli majitele firmy z okolí středopolského města Kalisz, která prášek ze zkažených sušených vajec vyráběla. Podle neoficiálních informací polských médií tento podnikatel nakupoval od zemědělců zkažená vejce. Prášek z nich pak od něho odebírali výrobci těstovin, sušenek nebo majonézy. Vyšetřovatelé zatím potvrdili jen to, že bakterie obsažené v sušených vejcích jsou škodlivé pro lidské zdraví.

V Polsku před časem vyšlo najevo, že tři firmy dlouhá léta technickou sůl označovanou jako jedlou prodávaly velkovýrobcům uzenin, zpracovatelům ryb, mlékárnám a pekárnám. Technická sůl, která se v Polsku používá, ale není podle rozborů zdraví nebezpečná.

V souvislosti se solnou aférou udělala kontroly soli z Polska v Moravskoslezském kraji i česká Státní veterinární správa (SVS). Její mluvčí ve středu informoval o tom, že surovina byla v pořádku a že splňuje požadavky na použití k výrobě potravin. Veterináři zkoumají i vzorky polských masných výrobků.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.