21. května 2012 10:48, aktualizováno  12:21 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Polská rýže z Lidlu obsahovala olovo. Řetězec ji stáhl z prodeje

Rýže z Lidlu obsahovala nepovolené množství olova. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rýže z Lidlu obsahovala nepovolené množství olova. | foto: www.lidl.cz

BRNO Řetězec Lidl musel stáhnout jednu šarži dlouhozrnné rýže Tiradell Rice PARBOILED dovozené z Polska. Balení o hmotnosti 400 gramů s minimální trvanlivostí do srpna 2013 totiž obsahovalo 2,5krát víc olova, než povoluje norma. Informovala o tom Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

"V odebraném vzorku analýza potvrdila množství 0,51 miligramu olova na kilogram, a potravina byla proto vyhodnocena jako nevhodná k lidské spotřebě," uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Povolená hodnota je 0,2 mg/kg.

VÍCE K TÉMATU POLSKÝCH POTRAVIN:

Mluvčí Lidlu Lucie Borovičková řekla, že firma nechala současně se stažením výrobku udělat další rozbor vzorků z této i jiných šarží. "Měření akreditované laboratoře výskyt olova nepotvrdila. Jednalo se tedy o nahodilý nález," uvedla v tiskovém prohlášení. I přesto podle ní Lidl výrobek stáhl, a to hned poté, co ho Státní zemědělská a potravinářská inspekce v dubnu o problému s rýží informovala.

Balení obsahuje čtyři sáčky dlouhozrnné rýže, které řetězci dodala společnost ROL-RYZ z polské Gdyně. O nevyhovujícím výrobku informuje i Lidl, prostřednictvím letáků nebo na svých webových stránkách. Zákazníci, kteří si tuto rýži koupili, ji mohou vrátit na jakékoliv prodejně. Řetězec jim peníze vrátí.

Další díl série o nekvalitních polských potravinách

Čeští spotřebitelé jsou letos zavaleni sérií zpráv o nekvalitních polských potravinách, kterou v únoru odstartovala takzvaná solná aféra. Firmy zapletené v Polsku do tohoto skandálu prodávaly technickou sůl označenou jako jedlou velkovýrobcům uzenin, zpracovatelům ryb, mlékárnám a pekárnám.

Pověst polských potravin utrpěla další vážnou ránu v březnu, kdy tamní policie zadržela desítky tun prášku ze sušených zkažených vajec. Obsahoval několikasetnásobně více nebezpečných bakterií, než povolují normy. Potravinářská inspekce v dubnu zjistila, že na tuzemském trhu byly prodávány suchary, které obsahovaly závadnou vaječnou moučku z Polska. Inspekce proto zakázala jejich prodej.

Dovoz polských potravin do Česka před aférami rostl

Časté zprávy o nekvalitních polských potravinách letos zřejmě nepříznivě poznamenají jejich prodej na tuzemském trhu. Dovoz polských potravin do Česka přitom v posledních letech rychle rostl a jeho hodnota se loni ve srovnání s rokem 2000 více než zečtyřnásobila na rekordních bezmála 20 miliard korun.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

Ve Větřní na Českokrumlovsku je několik sociálně vyloučených lokalit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.