8. dubna 2013 13:37 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Polsko: Nenecháme naše potraviny očerňovat, Česko se bojí konkurence

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Za kritikou polských potravin je snaha vytlačit je z trhu a zvýšit na něm podíl českých výrobků, míní polské velvyslanectví v Praze. To ve vyjádření pro média zdůraznilo, že polské kontroly kvality jsou spolehlivé a provádějí se podle evropských standardů.

Bourání důvěry k polským výrobkům může podle diplomatů poškodit i Českou republiku, v mezinárodním prostředí jsou prý obě země často vnímány jako jeden region a jeden trh. Masivní kritika kvality polských potravin prý poškozuje dobré sousedské vztahy zemí.

Už na konci března polský premiér Donald Tusk při své návštěvě na Slovensku obhajoval kvalitu polských potravin, která podle něj nezaostává za evropským průměrem. Ohradil se vůči kritice, které v souvislosti s různými aférami čelí polští potravináři, mimo jiné v Česku.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle polského velvyslanectví se tamní potraviny staly hlavním cílem kritiky ze strany českých médií a úřadů, i když ve skutečnosti nepředstavují větší ohrožení pro zdraví spotřebitelů než české nebo z ostatních zemí dovezené výrobky.

Ambasáda připomněla, že zemědělská výroba v Česku dramaticky klesá, roste dovoz a spolu s ním také záporná obchodní bilance.

Kritika jen v Česku

Velvyslanectví připomnělo, že ve Velké Británii ani v Německu, kam směřuje celkem šestkrát více polských potravin než do Česka, není jejich kvalita zpochybňována.

Více než polovina všech potravin se nyní do Česka dováží z Německa a Polska, uvedli diplomaté s tím, že od roku 2000 se německý podíl na dovozu zvětšil asi o 50 procent, polský pak o 200 procent.

"Uvedené statistické údaje jasně ukazují skutečné příčiny nynější situace. Polské potraviny jsou na českém trhu čím dál konkurenceschopnější a ohrožují zájmy místních výrobců," napsali diplomaté. Podle nich čeští výrobci a jejich sdružení otevřeně přiznávají, že nejsou schopni konkurovat polským výrobcům a pouštějí se do neférového boje.

Účelem masivní kritiky kvality polských potravin je prý snaha přesvědčit české konzumenty o kvalitativních nedostatcích polských výrobků jako takových a následně je úplně vytlačit z českého trhu, čímž by se zvýšil prodej české výroby.

Polsko: Ničení důvěry nenecháme bez odezvy

Šetření prý dokázala, že čeští konzumenti nyní skutečně polské potraviny přestávají kupovat. "Masivní kritika se častokrát nevztahuje na konkrétní výrobce nebo produkty, ale plošně poškozuje jméno polských výrobců a výrobků jako takových, jejich českých distributorů a také dobré sousedské vztahy mezi našimi zeměmi," míní polští diplomaté. Velvyslanectví dnes poskytlo médiím vyjádření s tím, že "ničení důvěry českých spotřebitelů k polským potravinám" nemůže nechat bez reakce.

ČTĚTE TAKÉ:

Kampaň proti polským potravinám trvá podle velvyslanectví už skoro rok. Dnes by se o věci mohlo hovořit na česko-polském hospodářském fóru, na květen se chystá také kulatý stůl, na který by mohl přijet i polský ministr zemědělství a rozvoje venkova Stanislaw Kalemba.

Velvyslanectví připomnělo, že ve Velké Británii ani v Německu, kam směřuje celkem šestkrát více polských potravin než do Česka, není jejich kvalita zpochybňována.

Lidovky.cz, ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…