Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pomalá inflace udržela úrokové sazby

Banka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Banka | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA  Zpomalení meziroční míry inflace v listopadu zřejmě definitivně zmařilo šance na brzké zvýšení úrokových sazeb, shodli se dnes ekonomové, které oslovila.

Zatímco před nedávnem si analytici byli téměř jistí, že úroky vzrostou již v lednu příštího roku, nyní na tento termín nesází nikdo z nich. Listopadová inflace navíc způsobila velmi silnou trhlinu v makroprognóze České národní banky.

"Nižší než očekávaná inflace a silná koruna patrně výrazně změní pohled na měnovou politiku v příštím roce. Lednový termín pro další zvýšení repo sazby ČNB se zdá být mimo hru," řekl David Marek ze společnosti Patria Finance. Podle něj se však Česká republika neubrání v lednu 2006 skoku inflace nad tři procenta.

Jana Steckerová z ING se domnívá, že výrazné posílení kurzu koruny v minulých dnech by mělo zlevňovat dovážené zboží a vylepšovat inflační obrázek Česka.  Aktuální výsledek inflace podle Petra Dufka z ČSOB potvrzuje očekávání, že vysoké ceny benzinu po hurikánu Katrina jsou pryč, a není tedy nutné brojit proti sekundárním dopadům těchto cen do ekonomiky.

"Dnešní výsledek je dalším argumentem, který dokazuje, že ani ne dva měsíce stará inflační prognóza centrální banky je nadsazená. Očekávám proto, že lednová prognóza ČNB bude mnohem optimističtější," dodal.

Příznivý výsledek je podle Radomíra Jáče ze společnosti PPF Asset Management dán obecně tím, že v české ekonomice prakticky neexistují poptávkově-inflační tlaky. Obrovská konkurence na nabídkové straně se projevuje například i tím, že se v cenách cigaret doposud nemohlo projevit červencové zvýšení spotřební daně.

"Pro listopad jsme sice čekali alespoň nějaký cenový nárůst u cigaret, tento náš předpoklad se ale nenaplnil," uvedl. Meziroční míra inflace se v listopadu snížila na 2,4 procenta z říjnových 2,6 procenta. Za poklesem tempa růstu cen stojí především nižší ceny pohonných hmot a lacinější dovolené. Mírně naopak vzrostla cena potravin. Meziměsíčně se ceny snížily o 0,3 procenta, informoval dnes Český statistický úřad.
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Vyhrajte: 3 výherci od nás dostanou balíček Nivea Baby
Vyhrajte: 3 výherci od nás dostanou balíček Nivea Baby

Rozmazlujte své děťátko jemnou masáží. K jeho hýčkání vám pomůže balíček péče o ty nejmenší od Nivea Baby. Vyhrajte ho právě vy.