Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pomalované nebo potištěné bankovky už nevadí. Dostanete za ně nové

Počmáraná bankovka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počmáraná bankovka. | foto: ČNB

PRAHA Sněmovní rozpočtový výbor doporučil schválit beze změny novelu zákona, která především upravuje podmínky výměny poškozených peněz. Popsané, pomalované, přetištěné a potištěné bankovky se budou nově považované za běžně poškozené a bude se za ně vždy poskytovat náhrada.

Předloha také ruší dosavadní devizový zákon. Podle vlády už je nadbytečný. Sněmovna by mohla novelu schvalovat v květnu.

Za takzvaně standardně poškozené bankovky a mince se podle nynější úpravy poskytuje náhrada vždy, za nestandardně poškozené jen v určitých případech, které vyhodnocuje Česká národní banka.

Podle vlády je proto cílem změny zákona snížit zátěž dotčených subjektů při výměně nestandardně poškozených bankovek a mincí. U mincí navrhuje ministerstvo financí z přesně vyjmenovaných nestandardních poškození vyjmout proděravělé mince. Prodejní automaty už nebudou zadržovat podezřelé mince, ale budou je odmítat.

Podle návrhu bude nadále platit stav, že na případy úmyslného poškozování mincí a bankovek se uplatňují ustanovení trestního zákoníku.

Ministerstvo financí zároveň navrhuje zrušit devizový zákon a ustanovení ohledně nouzového stavu v devizovém hospodářství převést do zákona o krizovém řízení. Devizový zákon již podle resortu není potřebný kvůli liberalizaci nákupu nemovitostí cizinci a přijetí zákona o směnárenské činnosti.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!