12. května 2015 10:32, aktualizováno  13:07 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pomazánkové máslo není máslo. EU opět shodila českou žalobu

Pomazánkové máslo musí změnit název. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pomazánkové máslo musí změnit název. | foto: Robert PetrLidové noviny

LUCEMBURK/PRAHA Tribunál Soudního dvora EU zamítl žalobu, kterou Česko chtělo zrušit rozhodnutí Evropské komise. Ta neuznala pomazánkové máslo - rozšířené zboží v českých supermarketech - jako tradiční specialitu.

Je to podruhé, kdy se evropský soud českým výrobkem musel zabývat. Česko už totiž základní spor o pomazánkové máslo prohrálo v roce 2012. 

Tehdy dal Soudní dvůr EU za pravdu názoru komise, že výrobek nelze kvalifikovat jako máslo, protože neobsahuje dostatečné množství mléčného tuku, a tudíž jej nelze pod tímto názvem prodávat.

Komise v této věci Prahu žalovala už o dva roky dříve za nesplnění povinnosti. Vytýkala jí, že v Česku bylo možné uvádět na trh výrobek pod označením pomazánkové máslo, který ovšem fakticky máslem nebyl.

V reakci na tehdejší rozsudek čeští potravináři začali pomazánkové máslo přejmenovávat na „tradiční pomazánkové“, ačkoliv s postupem evropské exekutivy dál hlasitě nesouhlasili.

Česko boj nevzdalo a požádalo Evropskou komisi, aby výrobek uznala za „zaručenou tradiční specialitu“. Tam mohou být zapisovány mimo jiné potraviny z tradičních surovin a vyráběné tradičním způsobem. 

Komise to odmítla s odůvodněním, že zápis je v rozporu s nařízením o společné organizaci trhů, tedy ze stejného důvodu, kvůli kterému se jí označení „pomazánkové máslo“ od začátku nelíbilo. Výjimky z nařízení existují, jejich povaha „jasně vyplývá z tradičního užívání“, ale na jejich seznamu pomazánkové máslo není.

Padla poslední šance?

Česko toto rozhodnutí napadlo u Tribunálu Soudního dvora EU, kde v úterý neuspělo. Tribunál totiž dospěl k závěru, že uznání za zaručenou tradiční specialitu je stejně možné jen pro výrobek, který splňuje obchodní normy stanovené nařízením o organizaci trhů.

Na seznam výjimek je podle názoru soudců možné zapsat jen ty výrobky, „jejichž skutečnou povahu nelze zaměnit s povahou výrobků, jejichž označení je tímto nařízením chráněno“. 

Kdyby prý totiž členská země mohla použít režimu zaručené tradiční speciality k obcházení nařízení o společné ochraně trhu, narušilo by to jednotné označování zemědělských produktů a tedy i cíl zachování hospodářské soutěže a ochrany spotřebitelů.

Režim zaručené tradiční speciality má pomáhat evropským výrobcům tradičních produktů při prodeji a informování spotřebitelů o jejich tradiční povaze, nezavádí však ale alternativní systém norem, které musí výrobky splňovat, dodal tribunál.

Česku tak zřejmě padla jedna z posledních možností, jak pro typicky českou pomazánku sporné označení prosadit. Proti dnešnímu rozhodnutí je sice možné odvolání, ovšem omezující se jen na právní otázky.

Ochrana pro ‚tradiční pomazánkové‘

Ministerstvo zemědělství v úterý uvedlo, že musí rozhodnutí Soudního dvora EU respektovat a že bude podpoří Českomoravský svaz mlékárenský, který se pokusí získat ochrannou známku alespoň pro název „tradiční pomazánkové“. ¨

„Podle informací MZe uvažuje Českomoravský svaz mlékárenský o znovupodání žádosti o zápis do rejstříku zaručených tradičních specialit pro upravený název ‚tradiční pomazánkové‘ a zajistit mu tak jeho jedinečné tradiční složení a charakteristický technologický postup výroby, byť pod novým názvem. Tuto aktivitu bude MZe podporovat,“ řekl mluvčí ministerstva Hynek Jordán.

Lidovky.cz, ČTK