Sobota 10. dubna 2021svátek má Darja 3 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pomazánkové máslo není máslo. EU opět shodila českou žalobu

Pomazánkové máslo musí změnit název. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pomazánkové máslo musí změnit název. | foto: Robert PetrLidové noviny

LUCEMBURK/PRAHA Tribunál Soudního dvora EU zamítl žalobu, kterou Česko chtělo zrušit rozhodnutí Evropské komise. Ta neuznala pomazánkové máslo - rozšířené zboží v českých supermarketech - jako tradiční specialitu.

Je to podruhé, kdy se evropský soud českým výrobkem musel zabývat. Česko už totiž základní spor o pomazánkové máslo prohrálo v roce 2012. 

Tehdy dal Soudní dvůr EU za pravdu názoru komise, že výrobek nelze kvalifikovat jako máslo, protože neobsahuje dostatečné množství mléčného tuku, a tudíž jej nelze pod tímto názvem prodávat.

Komise v této věci Prahu žalovala už o dva roky dříve za nesplnění povinnosti. Vytýkala jí, že v Česku bylo možné uvádět na trh výrobek pod označením pomazánkové máslo, který ovšem fakticky máslem nebyl.

V reakci na tehdejší rozsudek čeští potravináři začali pomazánkové máslo přejmenovávat na „tradiční pomazánkové“, ačkoliv s postupem evropské exekutivy dál hlasitě nesouhlasili.

Česko boj nevzdalo a požádalo Evropskou komisi, aby výrobek uznala za „zaručenou tradiční specialitu“. Tam mohou být zapisovány mimo jiné potraviny z tradičních surovin a vyráběné tradičním způsobem. 

Komise to odmítla s odůvodněním, že zápis je v rozporu s nařízením o společné organizaci trhů, tedy ze stejného důvodu, kvůli kterému se jí označení „pomazánkové máslo“ od začátku nelíbilo. Výjimky z nařízení existují, jejich povaha „jasně vyplývá z tradičního užívání“, ale na jejich seznamu pomazánkové máslo není.

Padla poslední šance?

Česko toto rozhodnutí napadlo u Tribunálu Soudního dvora EU, kde v úterý neuspělo. Tribunál totiž dospěl k závěru, že uznání za zaručenou tradiční specialitu je stejně možné jen pro výrobek, který splňuje obchodní normy stanovené nařízením o organizaci trhů.

Na seznam výjimek je podle názoru soudců možné zapsat jen ty výrobky, „jejichž skutečnou povahu nelze zaměnit s povahou výrobků, jejichž označení je tímto nařízením chráněno“. 

Kdyby prý totiž členská země mohla použít režimu zaručené tradiční speciality k obcházení nařízení o společné ochraně trhu, narušilo by to jednotné označování zemědělských produktů a tedy i cíl zachování hospodářské soutěže a ochrany spotřebitelů.

Režim zaručené tradiční speciality má pomáhat evropským výrobcům tradičních produktů při prodeji a informování spotřebitelů o jejich tradiční povaze, nezavádí však ale alternativní systém norem, které musí výrobky splňovat, dodal tribunál.

Česku tak zřejmě padla jedna z posledních možností, jak pro typicky českou pomazánku sporné označení prosadit. Proti dnešnímu rozhodnutí je sice možné odvolání, ovšem omezující se jen na právní otázky.

Ochrana pro ‚tradiční pomazánkové‘

Ministerstvo zemědělství v úterý uvedlo, že musí rozhodnutí Soudního dvora EU respektovat a že bude podpoří Českomoravský svaz mlékárenský, který se pokusí získat ochrannou známku alespoň pro název „tradiční pomazánkové“. ¨

„Podle informací MZe uvažuje Českomoravský svaz mlékárenský o znovupodání žádosti o zápis do rejstříku zaručených tradičních specialit pro upravený název ‚tradiční pomazánkové‘ a zajistit mu tak jeho jedinečné tradiční složení a charakteristický technologický postup výroby, byť pod novým názvem. Tuto aktivitu bude MZe podporovat,“ řekl mluvčí ministerstva Hynek Jordán.

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

https://www.emimino.cz/clanky/bepanthen-pecovat-chranit-milovat-pro-spokojenost-tech-nejmensich/
https://www.emimino.cz/clanky/bepanthen-pecovat-chranit-milovat-pro-spokojenost-tech-nejmensich/

Mast Bepanthen Baby je každodenní pomocník pro miminko i pro vás. Díky panthenolu a mandlovému oleji poskytuje trojitou péči – přirozeně...