Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Poplatek z nových mobilů pro kolektivní správce? Nesmysl, odmítají prodejci

Vysílání rozhlasu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vysílání rozhlasu | foto: Shutterstock

PRAHA V ceně mobilního telefonu by se do budoucna mohl odrazit poplatek Ochrannému svazu autorskému (OSA). Za každý gigabite paměti by by na jeho účet mohlo putovat 1,5 koruny. Nejvýše však 90 korun, uvedl předseda představenstva OSA Roman Strejček. Poplatek je dnes již zahrnut do cen prodávaných flashdisků.

„Vím, že to bude velice kontroverzní výrok, ale myslím si, že by se měly zavést poplatky i za mobily, tak jako se platí za flash disky. OSA by měla dostávat 1,5, koruny za každý gigabyte paměti mobilu. Nejvýše však 90 korun,” uvedl Strejček v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Dle jeho slov již OSA pracuje na tom, aby se dohodl trh. „Nechceme tlačit na změnu vyhlášky ministerstva kultury. Musíme se domluvit s dovozci mobilních telefonů, aby těch pár korun dávali kolektivním správcům,” sdělil Strejček.

Podlě něj by nemělo dojít ke zvýšení ceny prodávaných mobilů. S tím ale nesouhlasí největší internetový prodejce mobilních telefonů v zemi Alza.cz. „Tento poplatek vždy platili a platí koncoví zákazníci, protože se přirozeně promítá do koncové ceny zařízení (stejně jako například spotřební daň),“ řekl serveru Aktuálně.cz místopředseda představenstva Alzy Tomáš Havryluk.

S výroky OSA nesouhlasí ani místopředseda Pirátů Vojtěch Pikal. „Argumentace OSA je ve stylu, že když máte nástroj, můžete spáchat zločin. To je stejné jako odvádět poplatek ze všech židlí, protože by se na ni mohl někdo podívat a postavit si podle ní vlastní,“ řekl serveru Aktuálně.cz.

Vyšší poplatky za poslech hudby

Strejček se také vyjádřil k vyšším poplatkům za poslech hudby z rádií, televize i internetu ve veřejném prostředí. V druhé polovině září se pod jeho okna postaví starostové a další kritici, kteří s nimi nesouhlasí. Strejček ale kritiku odmítá. Požadavek na zvýšení poplatků totiž dle jeho slov přišel ze strany samotných autorů.

„Dlouhodobě čelíme výtkám od autorů, že naše české sazby jsou naprosto nepřiměřené ve srovnání se zahraničím,” řekl Strejček. „Právě tito lidé poukázali na na nízké poplatky. My jsme pak provedli hloubkovou analýzu trhu v Evropské unii a zjistili jsme, že mají pravdu,” upřesnil.

Ohledně protestů, které jsou naplánovány na 22. září věří, že nakonec zvítězí zdravý rozum. „Myslím, že ze strany kritiků došlo k naprostému nepochopení toho, co se děje,” uvedl Strejček, který v příštím roce oslaví dekádu v křesle šéfa OSA. Podle něj se totiž v pětadevadesáti procentech případů se zvýšením poplatků obcí a měst nijak nepočítá.

„Týká se reprodukované hudby, žádných koncertů, plesů ani ničeho jiného,” upozornil.

Přesněji by se mělo jednat o situace, kdy provozovatelé služeb, restaurací či barů zprostředkovávají svým zákazníkům poslech reprodukované hudby. „Puštěné rádio, stejně jako třeba televize,je součástí podnikání. Napomáhá tomu, aby měl provozovatel zisk,” odůvodnil Strejček rozhodnutí OSA.

OSA loni vydělala téměř 915 milionů korun, většina peněz ale dále putovala do zahraničí. Českým autorům přerozdělila 283 milionů korun, zhruba pět tisíc z devíti dostala v průměru 32 tisíc korun. O platech zaměstnanců odmítl Strejček mluvil, sdělil pouze, že nejsou nijak nadprůměrné.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Vysílání rozhlasu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Vysílání rozhlasu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Vysílání rozhlasu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!