Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Poplatek z nových mobilů pro kolektivní správce? Nesmysl, odmítají prodejci

Vysílání rozhlasu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vysílání rozhlasu | foto: Shutterstock

PRAHA V ceně mobilního telefonu by se do budoucna mohl odrazit poplatek Ochrannému svazu autorskému (OSA). Za každý gigabite paměti by by na jeho účet mohlo putovat 1,5 koruny. Nejvýše však 90 korun, uvedl předseda představenstva OSA Roman Strejček. Poplatek je dnes již zahrnut do cen prodávaných flashdisků.

„Vím, že to bude velice kontroverzní výrok, ale myslím si, že by se měly zavést poplatky i za mobily, tak jako se platí za flash disky. OSA by měla dostávat 1,5, koruny za každý gigabyte paměti mobilu. Nejvýše však 90 korun,” uvedl Strejček v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Dle jeho slov již OSA pracuje na tom, aby se dohodl trh. „Nechceme tlačit na změnu vyhlášky ministerstva kultury. Musíme se domluvit s dovozci mobilních telefonů, aby těch pár korun dávali kolektivním správcům,” sdělil Strejček.

Podlě něj by nemělo dojít ke zvýšení ceny prodávaných mobilů. S tím ale nesouhlasí největší internetový prodejce mobilních telefonů v zemi Alza.cz. „Tento poplatek vždy platili a platí koncoví zákazníci, protože se přirozeně promítá do koncové ceny zařízení (stejně jako například spotřební daň),“ řekl serveru Aktuálně.cz místopředseda představenstva Alzy Tomáš Havryluk.

S výroky OSA nesouhlasí ani místopředseda Pirátů Vojtěch Pikal. „Argumentace OSA je ve stylu, že když máte nástroj, můžete spáchat zločin. To je stejné jako odvádět poplatek ze všech židlí, protože by se na ni mohl někdo podívat a postavit si podle ní vlastní,“ řekl serveru Aktuálně.cz.

Vyšší poplatky za poslech hudby

Strejček se také vyjádřil k vyšším poplatkům za poslech hudby z rádií, televize i internetu ve veřejném prostředí. V druhé polovině září se pod jeho okna postaví starostové a další kritici, kteří s nimi nesouhlasí. Strejček ale kritiku odmítá. Požadavek na zvýšení poplatků totiž dle jeho slov přišel ze strany samotných autorů.

„Dlouhodobě čelíme výtkám od autorů, že naše české sazby jsou naprosto nepřiměřené ve srovnání se zahraničím,” řekl Strejček. „Právě tito lidé poukázali na na nízké poplatky. My jsme pak provedli hloubkovou analýzu trhu v Evropské unii a zjistili jsme, že mají pravdu,” upřesnil.

Ohledně protestů, které jsou naplánovány na 22. září věří, že nakonec zvítězí zdravý rozum. „Myslím, že ze strany kritiků došlo k naprostému nepochopení toho, co se děje,” uvedl Strejček, který v příštím roce oslaví dekádu v křesle šéfa OSA. Podle něj se totiž v pětadevadesáti procentech případů se zvýšením poplatků obcí a měst nijak nepočítá.

„Týká se reprodukované hudby, žádných koncertů, plesů ani ničeho jiného,” upozornil.

Přesněji by se mělo jednat o situace, kdy provozovatelé služeb, restaurací či barů zprostředkovávají svým zákazníkům poslech reprodukované hudby. „Puštěné rádio, stejně jako třeba televize,je součástí podnikání. Napomáhá tomu, aby měl provozovatel zisk,” odůvodnil Strejček rozhodnutí OSA.

OSA loni vydělala téměř 915 milionů korun, většina peněz ale dále putovala do zahraničí. Českým autorům přerozdělila 283 milionů korun, zhruba pět tisíc z devíti dostala v průměru 32 tisíc korun. O platech zaměstnanců odmítl Strejček mluvil, sdělil pouze, že nejsou nijak nadprůměrné.

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

Markéta Šveda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Mohl bych napsat knihu. Droppova zpověď o penězích, kritice, covidu i Boratovi

Lukáš Droppa má čtyři reprezentační starty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fotbalem si vydělával v sedmi zemích. Zažil čekání na výplatu v Rusku, blahobyt v Turecku i kritiku v Česku. Třeba...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!