1. února 2013 9:57 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nejabsurdnější poplatek? Našlápnuto má zjištění zůstatku v bankomatu

Bankomat | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bankomat | foto: Lidové noviny

PRAHA V osmém ročníku v anketě o nejabsurdnější bankovní poplatek vede po prvním kole hlasování, které skončilo 31. ledna, poplatek za zjištění zůstatku přes bankomat. V minulém ročníku byl jako nejabsurdnější vyhlášen poplatek za předčasně splacený úvěr.

Do finále dále postoupily poplatek za vedení účtu k hypotečnímu nebo spotřebitelskému úvěru, poplatek za výpis z účtu zaslaný elektronickou cestou, poplatek za zadání příkazu či změny trvalého příkazu přes internetbanking a výše poplatku za vklad na účet na přepážce třetí osobou.

ČTĚTE TAKÉ:

Do konce února mohou nyní lidé na www.bankovnipoplatky.com vybírat z pěti finálových absurdních poplatků.

Anketa, jejíž výsledky budou vyhlášeny 1. března, se koná v Česku a na Slovensku. V prvním kole hlasovalo zhruba 31 000 lidí, z toho 2000 hlasů přišlo ze Slovenska. "Z výsledků vyplývá zajímavé zjištění, že i přes velký rozdíl v počtu hlasů mezi Českem a Slovenskem, dopadlo hlasování v obou zemích téměř stejně," uvedl šéf serveru bankovnipoplatky.com Patrik Nacher.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle něj by anketa kromě zjištění postojů bankovních klientů měla do jisté míry vyvinout tlak na banky změnit jejich poplatkovou politiku. Letos bude souboj o to pikantnější, že se v seznamu objevují poplatky, proti kterým klienti již aktivně brojí a hrozí svým bankám žalobami, dodal. Odkazoval k poplatku za vedení účtu k hypotečnímu nebo spotřebitelskému úvěru.

Platit za příchozí platbu nebo vlastní vklad?

V prvním ročníku ankety lidé zvolili zcela suverénně za vítěze poplatek za příchozí platbu. Ve druhém ročníku zvítězil poplatek za výběr z bankomatu vlastní banky, ve třetím ročníku poplatek za vedení běžného účtu, ve čtvrtém ročníku to byl poplatek za nadměrný vklad a v pátém ročníku poplatek za vklad na přepážce na vlastní účet.

V šestém ročníku byl nejabsurdnějším bankovním poplatkem vyhlášen poplatek za výběr na přepážce z vlastního účtu. Vítězné poplatky minulých ročníků nebyly nominovány, aby "dostaly šanci" také další nepochopitelné a absurdní poplatky.

Lidovky.cz, ČTK