Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 23 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Poptávka po bytech v Česku roste. Jejich ceny však stoupají až o 17 procent

Novostavba-ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novostavba-ilustrační foto | foto: Archiv LN

PRAHA Ceny realit v Česku za poslední rok vyrostly v průměru o 11 procent. Cena průměrného by tu se tak vyšplhala ze 2 milionů korun na 2,22 milionu korun. Růst se týká jak novostaveb, tak i starších nemovitostí. Právě nových realit začínají být v současné době nedostatkovým zbožím a nejvíce je to znát v Praze.

Růst cen realit se výrazně liší v jednotlivých krajích České republiky. Například Ústecký kraj zaznamenal nárůst o 17 %, zatímco ve Zlínském kraji stouply ceny bytů pouze o 1 %.

„Nárůst cen bytů je důsledkem zvýšené poptávky, která nastartovala na přelomu let 2014 a 2015. Tehdy se totiž opět začaly ve velkém prodávat byty, čemuž pomohly zejména nízké sazby hypoték a pozitivní očekávání vývoje ekonomické situace v ČR. Realitní kanceláře i developerské společnosti se tak dostávají do situace, kdy hlavním problémem není najít kupujícího, ale rozšířit nabídku nemovitostí k prodeji. Ze současného ekonomického vývoje lze navíc předpokládat, že tento stav bude i nadále pokračovat.” komentuje vývoj na trhu Petr Makovský, výkonný ředitel Reality.iDNES.cz.

Procentuálně nejvíce zdražily malé byty s velikostí do 40 metrů čtverečních. Největší zájem je však o byty velikosti 2+kk do 60 metrů čtverečních. Nejčastěji je poptávají mladé páry či senioři. U těchto bytů je podle Makovského příčinou růstu cen vysoká poptávka. Byty do 2+kk si může dovolit koupit čím dál více lidí.

„Zájem o investování do bytů stále roste a v dnešní době to je jedna z nejbezpečnějších forem investování. Dle aktuálních prodejů a odhadů prodejů pro celý rok a také dle aktuální situace na trhu očekáváme, že podíl tzv. investičních bytů se může v letošním roce pohybovat i okolo hodnoty 25 %. Nejčastěji pro investice slouží byty v kategorii 2+kk. Tyto byty jsou pro investici nejlepší a z dlouhodobého hlediska se jedná i o nejlepší byty pro možné nájemní bydlení, které začne převažovat v okamžiku, kdy bude na trhu nedostatek nových bytů,“ říká David Jirušek ze společnosti FINEP.

Dochází tedy k situaci, kdy se byty stávají nedostatkovým zbožím. Pokles počtu nabídek mezi prvním kvartálem loňského roku a stejným období letos je větší než 30 %. Nejvýraznější je to u novostaveb, v roce 2015 se v Praze prodalo více než 7000 nových bytů a došlo k meziročnímu zdražení až o 4 %. Cena za metr čtvereční u novostavby vzrostla o 7 %.

Rozdíly v cenách nových a starších bytů se v Praze pohybují kolem 7 %, za poslední půlrok se ovšem ceny přiblížily. Rozdíl činí v průměru asi 400 tisíc korun, což se dá přirovnat k ceně kompletní rekonstrukce. U nejatraktivnějších bytů typu 2+kk se ceny liší až o 14,5 %. Ze statistik však vyplývá, že se nové byty staví asi o 18 procent větší, než jsou byty starší.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!