25. dubna 2008 11:03 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Poraďte nám s daněmi

PRAHA Ministerstvo financí spustilo internetovou stránku www.dane2010.cz k navrhovaným reformám daňového systému. Veřejnost může zároveň k záměrům MF zasílat své náměty a připomínky na e-mailovou adresu dane2010@mfcr.cz, a to do konce června.

Na nových webových stránkách je možno nalézt kompletní materiál k diskusi a rovněž vyjádření ministerstva financí k některým nepřesnostem zveřejněným v médiích. Zaslané připomínky MF využije při přípravě věcného záměru nových zákonů, které má předložit do vlády do konce roku 2008.

Základní koncept reformy představil ministr financí Miroslav Kalousek 3. dubna. Ministerstvo chce například sloučit výběr daní, sociálního a zdravotního pojištění, zrušit dědickou a darovací daň nebo spojit daň z příjmu a sociální pojištění do jediné daně. Návrhy jsou součástí druhé etapy změn ve veřejných financích.

MF rovněž například navrhuje, aby sociální pojištění platil pouze zaměstnanec a ne zaměstnavatel. Cílem ministerstva je rovněž seškrtat řadu daňových výjimek. Současný zákon obsahuje 68 osvobození od daně a nezdanitelných položek pro fyzické osoby a 46 položek pro právnické osoby.

Nové zákony by mohly platit od roku 2010. MF ovšem nevylučuje v případě delšího projednávání návrhů účinnost zákonů až na rok 2011.
Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!