7. července 2008 11:44 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Poroste význam plynu

Václav Pačes | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Pačes | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

V energetické politice jsou nejdůležitější úspory, říká profesor Václav Pačes, předseda Nezávislé energetické komise.

Kolik elektrické energie bude Česko potřebovat za 30 let
Odhady říkají, že by spotřeba elektrické energie měla růst o 1,3 až 1,5 procenta ročně do roku 2030, pak by mohla stagnovat. Ale to bude záviset na hospodářském vývoji České republiky a EU.

Jakými reálnými zdroji lze předpokládanou spotřebu uspokojit?
Víceméně všemi primárními zdroji energie. Ale pro Českou republiku je nejvýhodnější uhlí a jaderná energie. Pokud budeme chtít snižovat emise skleníkových plynů a popílku, tak se v budoucnu těžko obejdeme bez dalších jaderných bloků. Je tu ale ještě zemní plyn, který by se musel kupovat. Rozhodnutí v této oblasti budou politická.

Zabývala se komise výhodami a nevýhodami následujících zdrojů energie - atom, voda, zemní plyn, uhlí, slunce, vítr?
Ano, potenciál všech těchto zdrojů energie byl analyzován. Brali jsme v úvahu technickou dostupnost, dopad na životní prostředí, efektivnost a nákladnost výroby energie. Vždy jsou tři základní hlediska: ekonomické, ekologické a sociální. A je na politicích, aby podle nich rozhodovali.

K jakým závěrům komise dospěla?
Nejdůležitější jsou úspory. Doporučujeme také investice do výzkumu nových technologií a podporu jejich zavádění. Vláda by měla usnadnit posuzovací procesy pro všechny návrhy v oblasti energetiky. Měla by také změnit zákony a nařízení tak, aby přípravné práce byly kratší. Obnovitelné zdroje energie jsou důležité, ale budou mít spíše doplňkovou roli.

Jaké zdroje energie jsou pro ČR perspektivní?
Poroste význam plynu, zejména pro teplárny. V zásobování teplem vidíme pro budoucnost problém. Pro teplárny bychom měli šetřit naše uhlí. Do roku 2030 bude stále nejdůležitější zdroj energie uhlí a jaderné elektrárny.

Kromě výroby elektřiny pro průmysl, dopravu a domácnosti je nutné vyrábět rovněž teplo. Je reálné topit ve velkém rozsahu elektřinou?
Právě že není. Naše propočty ukazují, že vzroste význam decentralizovaných tepláren, kde je možné používat obnovitelné zdroje energie a také zemní plyn.

Advantage Consulting, s.r.o.
MANAŽER LOGISTIKY – VÝROBNÍ SPOLEČNOST

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 44 000 - 52 000 Kč