27. března 2007 8:16 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Porsche koupil další kus Volkswagenu

Porsche 911 6+2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Porsche 911 6+2. | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

FRANKFURT/PRAHA Německá firma Porsche se stává největší automobilkou v Evropě. Známý výrobce sportovních vozů totiž včera zvýšil svůj majetkový podíl ve Volkswagenu o 3,7 procenta na 30,9 procenta.

Volkswagen přitom vyrábí šedesátkrát víc aut než Porsche a gigantický je i rozdíl v tržbách obou firem. Zatímco Porsche loni utržilo šest miliard eur, Volkswagen prodal vozy za sto miliard. Porsche teď podle zákona musí předložit veřejnou nabídku na převzetí Volkswagenu, jehož součástí je i česká automobilka Škoda Auto.

Společnost však o víkendu uvedla, že o převzetí většiny akcií koncernu VW zatím nestojí, takže hodlá podat nejnižší možnou cenovou nabídku. Podle německých zákonů musí firma nabídnout ostatním akcionářům, že odkoupí jejich podíly. Jelikož však Porsche o další akcie zatím nestojí, nabídne akcionářům relativně nízkou cenu sto eur za akcii, což je o čtrnáct procent méně, než kolik činila cena akcií VW v pátek na burze.

Analytici však upozorňují, že deklarovaný nezájem o převzetí majority ve Volkswagenu je jen dočasným stanoviskem Porsche. Automobilka prý bude chtít největšího evropského výrobce automobilů ovládnout později.

Automobilka Porsche začala svůj podíl ve Volkswagenu zvyšovat před více než rokem, kdy získala víc než osmnáct procent akcií. Podíl ve Volkswagenu má podle oficiálního sdělení společnosti Porsche zajistit „stabilní vztahy mezi oběma firmami“.

Porsche s Volkswagenem například vyrábí svůj model Cayenne a vyvíjí hybridní technologie.

Za velkolepým nákupem akcií však stojí především Ferdinand Piech, který ovládá kontrolní balík akcií v Porsche a zároveň řídí dozorčí radu Volkswagenu.

Vnuk Ferdinanda Porscheho se tak podle slov svých kolegů snaží rozvinout rodinnou firmu bez ohledu na eventuální ekonomický přínos. „To je otázka dynastie, rodiny, která přemýšlí o firmě v horizontu sta let,“ nechal se včera ve Financial Times slyšet Piechův nejmenovaný spolupracovník.

Zvyšováním podílu ve Volkswagenu si chce Porsche zajistit více rozhodovacích pravomocí, jež má zatím omezeny zvláštním zákonem. Pokud by některý z akcionářů nabídky na odkup akcií využil, hodlá Porsche podle svého mluvčího akcie opět prodat. „Nechceme majoritu,“ řekl v sobotu mluvčí.

Volkswagen je čtvrtým největším výrobcem automobilů na světě. Společnost loni zvýšila prodej o více než 10 % na rekordních 5,7 milionu vozů a více než zdvojnásobila čistý zisk na 2,75 miliardy eur z předchozí 1,12 miliardy.

Zvýšením podílu ve Volkswagenu si Porsche zajistí nejen větší vliv na trhu osobních aut, ale posílí i svou roli na trhu s nákladními auty.

Volkswagen je totiž největším akcionářem v německé automobilce MAN i ve švédské Scanii. Obě automobilky by se přitom měly ještě letos začít spojovat právě pod taktovkou Volkswagenu.

Porsche tak zatím vychází jako vítěz německé automobilové konsolidace. Konkurenčním automobilkám Daimler a BMW se jejich pokusy expandovat příliš nezdařily. Daimler moc neuspěl v USA a BMW zas nevyšel pokus s prodejem britských vozů Rover.

Najdete na Lidovky.cz