30. června 2009 16:15 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Posílání SMS ze zahraničí bude od středy levnější. Podívejte se o kolik

Telefonní hovor - lustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Telefonní hovor - lustrační foto | foto: Shutterstock

BRUSEL Zasílání krátkých textových zpráv (SMS) ze zahraničí bude od středy výrazně levnější. V platnosti totiž vstoupí regulace Evropské unie, která snižuje ceny SMS i datových služeb. Turistů, kteří ale míří například do Chorvatska, se nižší ceny netýkají, regulace je totiž omezena jen na členské státy EU.

Za SMS zákazníci bez daně zaplatí při zasílání z jiného státu sedmadvacetičlenného bloku v přepočtu nejvýše tři koruny, zatímco nyní je to něco kolem osmi korun.

U telefonátů by od středy měla cena bez DPH za minutu u odchozího hovoru dosahovat maximálně 0,43 eura (11 korun a 60 haléřů) a u příchozího 0,19 eura (přes pět korun). V současnosti EU omezuje maximální cenu na 46 eurocentů, tedy 12 korun a 40 haléřů.

Za kolik budou SMS?

Levnější SMS budou mít i zákazníci tuzemských operátorů. Cena za zprávu ze zahraničí klesne ze současných zhruba osmi až 9,5 Kč na 3,40 až 3,46 Kč. K ceně je však nutné připočítat DPH ve výši devatenácti procent. Zatímco T-Mobile a Telefónika O2 nižší ceny zavádějí od července, Vodafone je nabízí od 19. června.

Za rok ještě levněji
Další snížení bude následovat v příštích letech. Od července 2010 se bude platit nejvýše 0,39 eura za minutu odchozího hovoru a 0,15 eura za příchozí hovory a o rok později nejvýše 0,35 eura za odchozí a 0,11 eura za příchozí hovor.

Navíc operátoři budou muset také povinně účtovat lidem ceny za roaming za jednotlivé sekundy, i když si budou moci stanovit minimální dobu hovoru a to ve výši půl minuty.

Regulace obsahuje i cenové stropy za využívání datových služeb v zahraničí, tedy třeba na zasílání e-mailů, fotografií či klasické "surfování" po internetu.

Limity budou stanoveny na základě množství přenesených dat a budou regulovány na velkoobchodní úrovni. To znamená, že budou zavedeny limity, které budou operátoři v zahraničí účtovat domovským operátorům zákazníků roamingových služeb.

Od 1. července by se tak mělo za jeden megabyte platit bez DPH maximálně jedno euro (asi 27 Kč), rok poté by to bylo 0,8 eura (21,5 Kč) a od července 2011 nejvíce 0,5 eura (13,5 Kč).

Navíc lidé od března 2010 budou moci požádat, aby jim byly služby poskytovány do určité maximální výše. To by mělo předejít tomu, aby pak nedostali nějaké horentní účty kvůli tomu, že byli třeba někde dlouho připojeni na sít. Jakmile pak zákazník vyčerpá 80 procent takto zvoleného limitu, budou ho muset na to operátoři povinně upozornit.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!