11. ledna 2016 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Může vás poškozený elektroměr vyjít na statisíce? Dodavatelé: Není to tak horké

Elektroměr (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektroměr (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA K porušení plomby u elektroměru může dojít náhodou. Nebo se může měřidlo porouchat. Spotřebitelská organizace dTest upozorňuje na to, že za stav měřicího zařízení odpovídá zákazník a zmíněné nepříjemnosti jej můžou stát i stovky tisíc korun. Oproti tomu oslovení dodavatelé energií zdůrazňují, že situace není tak černá a případy řeší individuálně.

Řeč je o takzvaných černých odběrech elektřiny, byť v tomto případě nejde o žádnou zlodějinu, ale spíše o poctivce, kteří spadnou do průšvihu nešťastnou shodou okolností. Přestože dosud pravidelně platili a závadu elektroměru nezavinili.

„Za stav měřicího zařízení odpovídá odběratel bez ohledu na skutečnost, jak k poškození došlo. Platí to i v situaci, kdy je měřicí zařízení na veřejně přístupném místě a může jej poškodit kdokoli,“ tvrdí šéf právního oddělení dTestu Lukáš Zelený a odkazuje na znění energetického zákona.

Zástupce známé spotřebitelské organizace zároveň varuje, že při řešení vzniklé situace s dodavatelem energií nemusí dojít k dohodě.

„Spotřebitelé se na nás obraceli zejména kvůli požadování vysoké náhrady škody za neoprávněný odběr, i v řádech statisíců korun, přičemž dle jejich tvrzení poškození elektroměru sami nezpůsobili,“ popisuje Lukáš Zelený.

Dodavatel může podle něj při výpočtu náhrady vycházet ze spotřeby spotřebičů instalovaných v místě odběru. Vyhlášky mu zároveň umožňují stanovit náhradu i na základě maximálně technicky možného odběru, který může být až jedenáctinásobně vyšší než běžná reálná spotřeba, varuje Zelený.

ČEZ: Porušení plomby není problém

O poznání smířlivěji na případy poškozených měřičů nahlížejí dodavatelé energií, které Lidovky.cz oslovily.

Nepopírají, že zákazník je zodpovědný za své odběrné místo a má povinnost ho udržovat ve stavu, který odpovídá právním předpisům a technickým normám. Podle firem ale ne každé poškození měřicího zařízení ukazuje na černé odebírání elektřiny (nebo plynu).

Elektřina

„Například utržená plomba nikdy neprokazuje neoprávněný odběr. Je to jen upozornění, aby se distributor podíval na dané místo a měřidlo, zda v něm nedošlo k manipulaci a úpravě tak, aby neměřilo vše nebo rovnou došlo k přetočení naměřených hodnot. Hodnocení provádí nezávislá akreditovaná laboratoř, eventuálně i soudní znalec,“ zdůrazňuje mluvčí energetické společnosti ČEZ Ladislav Kříž.

Obecně platí, že lidé by měli své elektroměry pravidelně kontrolovat. Zda neukazují divné hodnoty nebo nejsou poškozené. Pokud se něco z toho stalo, měli by se okamžitě obrátit na dodavatele.

„Pokud nedošlo k zásahu do měřicího zařízení, ale například jen k nechtěnému utržení plomby, pak se není třeba ničeho obávat,“ tvrdí Ladislav Kříž z ČEZ.

Pozor na protáčení

Pokud pomineme krádeže elektřiny, kterých se podle poznatků firem řada Čechů dopouští se značnou vynalézavostí i za cenu rizika úrazu, nepříjemné případy sporů s dodavateli či poškození měřidel popisuje nejen zmíněný dTest, ale například i plzeňská Energetická poradna.

Její zakladatelka Jana Poncarová připomíná, že lidé by si měli dávat pozor hlavně na přístroje, které nemají přímo v bytě.

„Řešili jsme například problém, kdy se na nás obrátila klientka s tím, že měřidlo mají na chodbě a došlo k jeho poškození. Je třeba se občas podívat, zda je plomba v pořádku a není poškozená. Také doporučujeme kontrolovat stavy na měřidle, zapisovat si je nebo nafotit - to se hodí v případě, kdy se měřidlo porouchá (což se občas také děje) a takzvaně se protáčí - naskakuje spotřeba, aniž by energie byla ve skutečnosti spotřebovávána,“ popisuje možné komplikace Jana Poncarová.

Odběratelé elektřiny mají také možnost nainstalovat si vlastní měřidlo. Na tuto alternativu upozorňuje mluvčí energetické společnosti E.ON Vladimír Vácha. „Zákazníkovi může případně pomoci při dokazování výše způsobené škody,“ podotýká.

Podle něj není za poškození automaticky odpovědný zákazník, který se může na dodavatele obrátit s reklamací. Následně se řeší, jak k poškození došlo a jaký je jeho charakter. Vácha připouští, že k výpočtu náhrady za spotřebovanou energii může dodavatel přikročit, byť výše zmíněný výklad společnosti dTest považuje za zjednodušující.

„Záleží na konkrétním případu a posouzení důkazních břemen. A pokud důkazy chybí, tak samozřejmě nezbude nic jiného, než náhradní výpočet použít,“ doplňuje Vácha.

ELEKTROMĚRY DIGITÁLNĚ

Pražská energetika (PRE) podle svého vyjádření na zhruba 700 tisících odběrných místech dokončuje letos obměnu elektroměrů.

„Původní mechanické (ty s tím kolečkem) jsme už v podstatě až na zhruba jedno procento obměnili za elektronické – digitální. Ty mají řadu výhod a mimo jiné i tu, že díky jejich vnitřnímu elektronickému systému jsou schopny registrovat jakoukoli činnost, která se s nimi děje. Umíme tedy poznat, například kdy došlo k pokusu o ovlivnění elektroměru a snadno se pak dohledá při jednání se zákazníky, zda-li se třeba v domě nerealizovaly nějaké elektroinstalační práce, zda například soused nedělal nějakou činnost s instalací, což pak snadno vede k pachateli.“

Petr Holubec, mluvčí PRE

mipMichal Pavec