Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 19 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Poslanci dali daňové novele šanci

PRAHA Už v příštím roce by lidé mohli ze svých platů odvádět méně peněz státu. Poslanci v prvním čtení podpořili vládní návrh, aby daň z příjmů zaměstnanců v příštím roce zůstala na 15 procentech. Výměnou za to by ale mělo klesnout sociální pojištění o 1,5 procenta. Zda novela v této podobě projde sněmovnou, zůstává nejisté. Návrh má své kritiky nejen v opozici.

Velký kritik návrhu, poslanec ODS Vlastimil Tlustý, v něm požaduje zásadní změny. Návrhem se nyní bude zabývat sněmovní rozpočtový výbor.

Tlustý před poslanci řekl, že uvítá jakoukoli změnu parametrů, která povede ke skutečnému snížení daní. Prohlásil ale, že nepodpoří jakékoli finální znění zákona, ve kterém bude 15 procentní daň.
Novelu chtějí ve výboru zásadně přepracovat i poslanci KSČM.

Sociální demokracie ho navrhla rovnou zamítnout, tento návrh ale neprošel. Hlasovali pro něj pouze poslanci ČSSD a jejich bývalý kolega Evžen Snítilý. Tlustý se zdržel, stejně jako jeho rebelující kolegové Juraj Raninec a Jan Schwippel.

Zdrželi se i poslanci KSČM. Podle pravidel, která nastavila loňská reforma veřejných financí, by od příštího roku klesla zaměstnancům a podnikatelům sazba daně z příjmu na 12,5 procenta. Současně s tím by se ale snížily slevy na dani tak, že by řada lidí v konečném součtu platila daně vyšší než letos. Proto ministerstvo financí přišlo s projednávanou novelou. "Tato varianta je fiskálně šetrná," prohlásil Kalousek. Snížení daně z příjmu by podle něj kromě jiného poškodilo příjmy krajů a obcí, protože jde o sdílenou daň.

Sobotka: Omluva by byla na místě
Současná novela sníží příjmy rozpočtu o 18 miliard korun a státní rozpočet s tím počítá, uvedl. Podle stínového ministra financí ČSSD Bohuslava Sobotky by se však vláda měla omluvit za to, že předložila nepromyšlené návrhy a po necelém roce fungování údajně promyšlené daňové reformy navrhuje korekci. "Myslím si, že
omluva by byla namístě," prohlásil. Pozastavil se nad tím, že vláda tuto novelu nezařadila již na mimořádnou srpnovou schůzi. Novela má začít platit od ledna příštího roku a podle Sobotky se tak její projednávání dostává do skluzu. Vláda včetně ministra financí o její schválení tedy podle něj nestojí. "Já se domnívám, že tato novela není míněna vážně," poznamenal.

Snížení odvodů podle něj přinese zaměstnancům jen horší  zabezpečení v nemoci i v nezaměstnanosti. Současný systém doporučil neměnit a nevychylovat. Varoval, že pokud by následkem ochlazení ekonomiky vzrostla nezaměstnanost, neměl by stát dost peněz na její řešení.


Vybrané změny, které přináší vládní novela zákona o daních z příjmů a dalších zákonů:

- daň z příjmů fyzických osob v příštím roce neklesne na 12,5 procenta, ale zůstane na 15 procentech, kde je od letošního roku,

- zaměstnanci již nebudou platit nemocenské pojištění, dosud platili 1,1 procenta, nebudou platit ani příspěvek na státní politiku zaměstnanosti, dosud platili 0,4 procenta, celkem se jim sníží sociální pojistné o 1,5 procenta,

- zvyšuje se základní daňová sleva na poplatníka a na druhého z manželů z 16.560 korun na 24.840 korun,

- podnikatelům se sníží sazba pojistného na důchodové pojištění a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti o 0,4 bodu na 29,2 procenta, pojistné na nemocenské pojištění se jim sníží o 1,1 bodu na 1,4 procenta.

Zdroj: Vládní novela zákona o daních z příjmů, sněmovní tisk číslo 563

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.