15. ledna 2008 15:53 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Poslanci kývli na "biolihový" zákon

Novela zákona o spotřebních daních má zabránit daňovým únikům při výrobě biopaliv. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novela zákona o spotřebních daních má zabránit daňovým únikům při výrobě biopaliv. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Na poslední chvíli kývli poslanci na novelu zákona o spotřebních daních. Ta má zabránit daňovým únikům při výrobě biopaliv, zejména při přimíchávání biolihu do pohonných hmot.

Dnešní mimořádná schůze sněmovny měla na programu pouze tento jediný bod a trvala zhruba půl hodiny. Pro návrh hlasovalo 180 poslanců ze všech stran, proti
nebyl nikdo.

Novela mimo jiné snižuje sazbu spotřební daně na tzv. směsnou naftu, tedy takovou, která obsahuje nejméně 31 procent biosložky. Toto zvýhodnění podle důvodové zprávy potvrdila Evropská komise a platit může až do 30. června 2010.

Biolíh se do benzinu přimíchává od letošního 1. ledna. Ministr financí Miroslav Kalousek již dříve opakovaně zdůraznil, že bez přijetí odpovídajících opatření v zákonech, hrozí mimořádné daňové úniky. Těm má zabránit přijatá novela.

Norma nyní zamíří do Senátu. Ten by se jí mohl zabývat na nejbližší schůzi, která začne ve středu. Pokud ji senátoři schválí, zamíří k podpisu prezidentovi.

Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?