Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Poslanci schválili rozpočet

peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy peníze | foto: Hynek Glos Lidové noviny

PRAHA  Poslanci schválili státní rozpočet na rok 2006. Stát bude v příštím roce hospodařit se schodkem 74,4 miliardy korun. Ministerstvo kultury dostalo navíc 100 milionů.

Stát může v příštím roce hospodařit se schodkem 74,4 miliardy korun, příjmy mají dosáhnout 884,4 miliardy a výdaje 958,8 miliardy korun. Zákon o rozpočtu nyní míří k prezidentovi, Senát o něm nejedná.

Rozpočtové výdaje na rok 2006 v tisících Kč
Dolní komora podle očekávání schválila rozpočet hlasy koalice, občanští demokraté byli proti, komunisté se hlasování zdrželi. Rozpočet podpořilo 98 ze 195 přítomných poslanců, proti jich bylo 57.

Se schodkem, celkovými výdaji a příjmy už dnes zákonodárci hýbat nemohli. Závěrečnému hlasování ale předcházelo tradičně asi čtyřhodinové rozhodování o stovkách dílčích pozměňovacích návrhů, kterými se poslanci snaží přesouvat peníze mezi rozpočtovými kapitolami a přispět třeba na školu, divadlo či kostel, často vevlastním volebním regionu. Dnes byli možná nejčastěji štědří k různým sportovištím a stadionům. 

Rozpočet získal 98 ze 195 hlasů, tedy právě tolik, kolik bylo k jeho schválení přinejmenším třeba. Vláda mohla získat ještě o hlas víc, k pobavení většiny přítomných ale elektronický záznam hlasování ukázal, že sociálnědemokratický předseda rozpočtového výboru a šéf poslanců ČSSD Michal Kraus se hlasování zdržel.

Sobotka: Schodek bude nakonec nižší než 74 miliard
Sněmovně pak řekl, že šlo samozřejmě o omyl a že byl pro. "Zřejmě tady ty dráty někdo odstřihl ... hlasoval jsem ano," prohlásil.  Předsedajícím schůze byl v té chvíli místopředseda ODS Ivan Langer, který ironicky Krausovi vzkázal, že to asi bude muset vysvětlit v pražském Lidovém domě, sídle sociální demokracie.

Schválený rozpočet na příští rok sice počítá se schodkem 74,4 miliardy, to ale neznamená, že to tak musí i dopadnout. Jde v podstatě o odhad. Například pro letošní rok poslanci schválili schodek 83,6 miliardy korun, ministerstvo financí ale počítá s tím, že rozpočet skončí letos se schodkem asi 50 až 55 miliard. Ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) navíc míní, že nižší než schválený bude deficit i v roce 2006.

Sobotka však počítá s tím, že české ekonomice se bude dále dařit, což by mohlo vést k vyšším příjmům a nižším výdajům.  "Ten rozpočet je úsporný. Má nižší schodek než rozpočet pro letošní rok. Myslím si, že odpovídá tomu, co Česká republika v příštím roce potřebuje vykonat a udělat," uvedl.

Ministr zároveň kritizoval ekonomické analytiky, kteří nový rozpočet haní kvůli údajně nadhodnoceným příjmům. Podle něj by se měli podívat na vývoj letošního rozpočtu. "Také před rokem říkali, že máme nadhodnocené příjmy a letošní vývoj státního rozpočtu je velmi pozitivní. Takže analytici se mýlí," dodal.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....