Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk 2 °C polojasno Předplatné LN
7. června 2017 14:30 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Poslanci se bouří proti zpřísnění hypoték. Chtějí, aby zůstaly dostupné

Bydlení. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bydlení. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Necelých pět měsíců před parlamentními volbami se ve sněmovně zvedl odpor proti tomu, aby centrální banka mohla více ovlivňovat, kdo dosáhne na vlastní bydlení. Rozšířené pravomoci jí měla přinést novela zákona o ČNB. Poslanci napříč stranami je ale teď narychlo hodlají osekat, protože by podle nich mohly omezit dostupnost hypoték.

Česká národní banka chtěla mít možnost stanovovat tři základní ukazatele, které musejí žadatelé o úvěr na bydlení splnit. Nyní je vydává formou doporučení, to ale není vymahatelné. Prvním je LTV, tedy výše hypotéky vůči hodnotě nemovitosti, další ukazatel poměřuje výši celkového zadlužení zájemce k jeho příjmům. Poslední kritérium uvádí celkové výdaje na obsluhu dluhů klienta vůči jeho příjmům.

Jenže podle předložených pozměňovacích návrhů by ČNB mohla do budoucna zůstat jen regulace prvního ukazatele, i tak omezená. „Ano, chtěl bych ponechat jen LTV. Nezpochybňuji obezřetnou politiku České národní banky. Myslím si ale, že procento lidí, kteří nesplácejí hypotéky, je u nás velmi malé,“ řekl LN sociálnědemokratický předseda rozpočtového výboru Václav Votava.

Situace na trhu s hypotékami.

Jeho pozměňovací návrh předpokládá, že by ČNB regulovala jen maximální možnou výši úvěru vůči hodnotě nemovitosti. A není sám. Zrušení dvou ze tří kritérií navrhl včera i jeho kolega Jan Skopeček z ODS.

Sama centrální banka argumentuje hlavně prevencí. „Naše regulatorní úvahy a kroky vycházejí z historie. Podívejte se na vlády, které měly politiku dostupnosti bydlení pro každého, a jak to dopadlo. Nejvíce na to doplatila právě střední třída, která musela prodávat své nemovitosti a byla ožebračena,“ upozornil člen rady ČNB Oldřich Dědek. A zmínil i obrovské náklady na sanaci bank z veřejných prostředků, které s tím byly spojeny.

O tom, že na nových pravomocích centrální bance skutečně záleží, svědčí i fakt, že se včerejšího druhého sněmovního čtení účastnil také guvernér Jiří Rusnok. Poslanci však projednávání nedokončili a není jasné, kdy se k němu vrátí.

ČNB v předloze uvádí, že s nástupem horších časů může podíl úvěrů v selhání skokově narůst. Pokud by lidem klesly příjmy nebo výrazně vzrostly úroky, část domácností by se dostala do problémů se splácením.

Poslance však tyto obavy zřejmě příliš netíží. Votava požaduje, aby centrální banka mohla stanovit limit pro výši úvěru minimálně na 90 procent hodnoty nemovitosti a pod tuto hranici už nešla.

Za kolik banky půjčují na bydlení.
Hypotéky

ČNB přitom od počátku dubna výrazným způsobem omezuje banky v poskytování úvěrů s LTV mezi 80 až 90 procenty. Takových hypoték může být v jejich portfoliu maximálně 15 procent za čtvrtletí. Banky tak musely jejich nabídku výrazně omezit, například zdražením. Právě úvěrů v rozmezí 80 až 90 procent hodnoty nemovitosti poskytovaly banky v minulosti podle odhadů asi třetinu z celkového množství. Votavovým návrhem by se jim ale znovu rozvázaly ruce.

Novela ve verzi požadované ČNB podle Votavy i některých jeho kolegů představuje zásadní omezení přístupu k vlastnímu bydlení.

„Když chce člověk nemovitost za tři miliony korun, musí dnes mít alespoň 600 tisíc z vlastních peněz. Když jde o mladou rodinu, pro ni je problém úvěr získat. Deset procent, tedy 300 tisíc z vlastních prostředků, je přijatelný požadavek, protože je může mít třeba ze stavebního spoření,“ argumentuje Votava s dovětkem, že banky už dnes musejí na základě zákona o spotřebitelském úvěru žadatele o úvěr důkladně prověřovat.

Bankám rozvazuje ruce i již dříve v rozpočtovém výboru přijatý návrh Jaroslava Klašky (KDU-ČSL). Ten z patnáctiprocentního limitu hypoték v rozmezí 80 až 90 procent vyjímá refinancování, protože nejde o koupi nové nemovitosti.

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!