15. května 2013 11:52 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Poslanci upletli bič na operátory: sníží se poplatky a přibude informací

Volání mobilním telefonem - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volání mobilním telefonem - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Zlepšit postavení klientů mobilních operátorů by měla novela z pera skupiny poslanců TOP 09, kterou schválila sněmovna. Například při předčasném ukončení smlouvy na dobu určitou by klient doplatil jen část peněz, a pokud získal dotovaný mobil, pak jen rozdíl mezi dotovanou a skutečnou cenou.

Novela by měla usnadnit vstup virtuálních operátorů na trh a posílit tak konkurenci. Nyní ji dostane k projednání Senát. Novela odolala návrhu na zamítnutí, který vznesl hospodářský výbor, a nakonec ji podpořilo 83 přítomných poslanců hlavně z řad vládní koalice. Přidali se k nim i poslanci VV a někteří sociální demokraté.

Telefonní nabídky

Součástí schválené novely je i úprava uzavírání smluv na dálku a související předávání kompletních smluvních podmínek. Lidé by je měli dostat následně po telefonátu s prodejcem buď v elektronické, nebo listinné formě.

Od předání kompletního znění podmínek pak poběží dvoutýdenní lhůta podle občanského zákoníku k odstoupení od smlouvy.

Poslanci předlohu přijali v mírnější podobě ve srovnání s původním návrhem, například z ní vypustili výslovný zákaz smluvních pokut pro případ předčasného ukončení smlouvy na dobu určitou.

Předkladatelé svůj návrh zdůvodňovali zejména tím, že klient je vůči operátorovi často v nevýhodném postavení. Od vstupu virtuálních operátorů na trh si předkladatelé novely slibují větší konkurenci, a tím i lepší služby a nižší ceny.

Obří pokuty za opuštění operátora se sníží

Poslanci novelu schválili s kompromisním pozměňovacím návrhem poslance Jana Husáka (TOP 09), který reagoval na vznesené připomínky.

Husákův návrh stanoví zejména, že klient zaplatí při předčasném ukončení smlouvy jen pětinu součtu paušálů, které by zaplatil do konce trvání smlouvy, nebo pětinu sjednaných minimálních částek, které se zavázal provolat. Nyní lidé často musejí doplatit paušály v plné výši.

ČTĚTE TAKÉ:

Schválená novela také počítá s tím, že operátoři by měli jeden až tři měsíce před prodloužením smlouvy upozornit zákazníka na možnost ukončení závazku. Novela v předložené podobě naproti tomu zcela zakazovala automatické prodlužování smluv na dobu určitou, to se ale některým poslancům nelíbilo.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.