Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Poslední den na daňové přiznání. Na zaplacení už ale může být pozdě

Elektronické daňové přiznání vám ušetří čas i peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektronické daňové přiznání vám ušetří čas i peníze | foto: Lidové noviny

PRAHA Dnes o půlnoci vyprší možnost pro podání daňového přiznání. Na zaplacení daně může být ale už pozdě. Novinkou letošního roku je, že peníze za daň z příjmu musí být už dnes na účtu finančního úřadu. Kdo je dosud neodeslal, má jedinou šanci – zaplatit v pokladně.

Samotné přiznání stačí dnes poslat poštou, nebo odevzdat na přepážce. Další tři měsíce mají k dobru ti, kteří využívají služeb daňových poradců. Stejně ale musí dnes poslat plnou moc finančnímu úřadu.

Jak podat přiznání na poslední chvíli?


Mnoho lidí opět nechalo svou povinnost na poslední chvíli. Například jen v Praze podle informací mluvčí tamního Finančního ředitelství Miroslavy Bardonkové bylo včera odpoledne podáno zhruba 65 až 70 procent z předpokládaného objemu přiznání.

Last minute

Podat daňové přiznání lze dnes buď osobně na finančním úřadě, poštou, elektronicky (s elektronickým podpisem), nebo přes datovou schránku.

Zaplatit daň lze dnes už jen hotově na finančním úřadě. Jiná možnost znamená, že peníze dojdou na účet finančního úřadu pozdě.

Včera se na pražských finančních úřadech ještě netvořily fronty, dnes ale situace může být odlišná. Například na Ostravsku se před některými finančními úřady kupili lidé již během včerejšího dne.
Kdo se rozhodne daňové přiznání podat tímto způsobem, tedy osobně na finančním úřadě, má možnost dnes do 18 hodin. Pak již budou berní úřady zavřené.

Mnoho lidí ale volí raději jinou cestu, a to formulář přiznání odeslat doporučeně poštou. A zde záleží na konkrétních poštách, jak dlouho své otvírací hodiny prodlouží. Například Hlavní pošta v Praze je otevřena celou noc.

Vedle těchto dvou možností ale existují ještě další varianty, jak daňové přiznání podat. Odeslat ho lze počítačem s elektronickým podpisem. To funguje už několik let. Novinkou letošního roku je možnost podání daňového přiznání přes datovou schránku.

"V naší zemi je sice zakořeněna láska k papíru, razítku a podpisu, ale podání přes datovou schránku se může ujmout. U této varianty totiž odpadá podmínka zaručeného elektronického podpisu. Sama schránka je totiž identifikátorem osoby," uvedl Jan Knížek, vrchní ředitel daňové správy. Právě elektronický podpis byl podle něj brzdou elektronického podání, protože si ho lidé nechtěli pořizovat.

Používání datových schránek je od listopadu loňského roku povinné pro právnické osoby a fyzické osoby si je mohou zřídit dobrovolně. "Může to pro ně znamenat velkou úsporu času. Podat datovou schránkou lze totiž nejen daňové přiznání, ale i přehled pro správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu. Poplatník tak ušetří tři cesty na úřad," vysvětlil Petr Stiegler, poradce náměstka ministra vnitra.

Pokud ale fyzická osoba dosud nemá datovou schránku, může na podání přiznání touto formou zapomenout. Založení schránky totiž trvá několik dní.

Problém může dnes znamenat také placení daně, což je druhou povinností poplatníků. Od listopadu loňského roku totiž došlo ke změně. Dnem splatnosti je nově den, kdy je částka připsána na účet finančního nebo celního úřadu. Odesílat peníze dnes tak už znamená zpoždění a možné penále.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....