Pondělí 26. října 2020svátek má Erik 12 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Poslední šancí na staré připojištění je internet, pobočky zažily nával

Sedící muž - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sedící muž - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Na poslední chvíli nechaly desetitisíce lidí možnost uzavřít penzijní připojištění za nynějších podmínek, takže na obchodních místech penzijních fondů dnes panoval značný ruch. Řada penzijních fondů se zájmu přizpůsobila a prodloužila pracovní dobu poboček. Smlouvy lze ale uzavřít také po internetu. Rozhodující je dnešní datum podpisu smlouvy.

"Poslední den, kdy je možné uzavřít penzijní připojištění ještě s garancí nezáporného zhodnocení a výsluhovou penzí, je poměrně hektický," řekl ředitel PF ING Jiří Rusnok. "Děláme ale opatření, abychom uspokojili všechny zájemce. Kamenná pobočka v Praze dnes prodlouží otevírací dobu nejméně do 20:00, respektive poběží tak dlouho, dokud neuspokojí všechny zájemce ve frontě," dodal.

Infografika: klikněte pro zvětšení

Infografika: klikněte pro zvětšení

Velký zájem je hlavně ve větších městech, příkladem skutečného náporu mohou být pobočky v Brně, upozornil mluvčí PF České pojišťovny Petr Brousil.

Jejich režim je nastaven tak, aby pracovníci poboček vyšli klientům maximálně vstříc. To znamená například tento týden také prodloužení pracovní doby tak, aby byl obsloužen každý klient, který se svým požadavkem přijde. Pobočky mohou být v případě zájmu klientů otevřeny do 19:00, poznamenal.

ČTĚTE TAKÉ:

"Na některých obchodních místech je dnes opravdu velký nával. Většina z nich je v gesci obchodních zástupců a pracovní doba je čistě v jejich kompetenci. Pokud uvidí zájem klientů, budou přítomni v kanceláři, nebo se vydají do terénu i mimo pracovní dobu," uvedl mluvčí Allianz Václav Bálek.

Infografika: klikněte pro zvětšení

Infografika: klikněte pro zvětšení

Mnoho zájemců o dosavadní penzijní připojištění si opravdu nechalo uzavření smlouvy na poslední den, doplnila mluvčí PF AXA Eva Šebestová.

Zvýšený zájem na obchodních místech o uzavření penzijního připojištění za aktuálních podmínek eviduje i ČSOB PF Stabilita. Minulý týden si penzijní připojištění u fondu sjednalo 5500 klientů, v posledním listopadovém týdnu čeká, že uzavře dalších 10 000 nových smluv. "Fronty ale neregistrujeme," podotkla mluvčí fondu Pavla Hávová.

"Společnosti, které pojistky nabízí, čelí v posledních dnech obrovskému náporu zájemců. Zájem o penzijní připojištění vzrostl ve srovnání s posledním prázdninovým týdnem 120násobně," informoval Michal Ruml ze společnosti Finance Media.

Kdo nestihl navštívit včas svou pojišťovnu, banku či finančního poradce, může novou smlouvu sjednat online. Uzavřít smlouvu podle aktuálních pravidel je možné do dnešní půlnoci.

Co se změní

Současné penzijní fondy se od ledna přemění na penzijní společnosti, které budou zastřešovat fondy jak v rámci upraveného třetího pilíře, tak druhého pilíře. Nový systém se bude od nynějšího lišit. Nyní mohou klienti například čerpat naspořené prostředky z penzijního připojištění dosažením 60 let.

U smluv s platností od 1. ledna 2013 to bude možné až dosažením důchodového věku. Podle nynějších pravidel si mohou lidé po 15 letech spoření vybrat polovinu naspořených peněz, v novém systému již nebude naopak možné výsluhovou penzi sjednat.

Budou také platit jiná pravidla pro udělování státních příspěvků. Nyní stačí pro udělení příspěvku spořit měsíčně 100 korun, od ledna to pak bude 300 Kč. Státní příspěvek ale bude vyšší než nyní.

Přeměněné fondy už nebudou také ručit za to, aby případný prodělek nesnížil úspory klienta. Naproti tomu nabídnou také odvážnější investiční strategie s vidinou možného vyššího zhodnocení.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...