23. března 2009 16:43 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Poslední uranový důl v Evropě těží dál a hloub

Uranový důl Rožná na Žďársku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uranový důl Rožná na Žďársku. | foto: zdroj: Státní podnik Diamo.Reprofoto

DOLNÍ ROŽÍNKA V uranovém dole v Rožné na Žďársku se letos podle plánu vyrobí 242 tun uranu. To je zhruba třetina roční spotřeby českých jaderných elektráren. Podle předloňského rozhodnutí vlády může v Rožné těžba pokračovat, dokud se bude ekonomicky vyplácet. Ukončení dobývání v posledním fungujícím rudném dole v Evropě se předpokládá mezi roky 2012 až 2015. Vše však závisí na výsledcích vrtného průzkumu, který právě probíhá v nejhlubších částech dolu.

Podle předpokladu bude mít v tomto roce vytěžená ruda o něco nižší obsah kovu, což souvisí s podmínkami na důlních patrech, kde se nyní dobývá. Informoval Břetislav Sedláček, pověřený řízením těžebního závodu Geam. V Rožné se nachází jediný otevřený uranový důl v Evropě.

Uranový důl Rožná.Přestože těžba uranu postupuje podle plánu, přistoupí letos závod k
úsporným opatřením. Odstávka se bude týkat 30 až 40 pracovníků z chemické úpravny uranové rudy a s ní souvisejícího provozu na čištění odpadních vod.

Během tří letních měsíců budou tito pracovníci pobírat náhradu ve výši 60 procent mzdy. V úpravně je zaměstnáno celkem zhruba 180 lidí, dalších 500 pracuje v dole.

Ministr Říman na prohlídce uranového dolu Rožná.Uranový důl využívá kapacitu úpravny jen asi z 60 procent, proto část zaměstnanců úpravny pracovala čtyři měsíce v roce pro jiné firmy. "V roce 2009 nebylo získáno dostatečné množství zakázek," vysvětlil Sedláček. Dodal, že počty zaměstnanců závodu se letos výrazně měnit nebudou. "Bude jen provedena racionalizace některých pomocných činností," uvedl.

Dál a hloub
Podle předloňského rozhodnutí vlády může v Rožné pokračovat těžba, pokud se bude ekonomicky vyplácet. Ukončení dobývání na tomto ložisku se teď podle Sedláčka předpokládá mezi roky 2012 až 2015; důležitou roli bude hrát i vývoj cen na trhu s uranem.

Uranový důl Rožná.Komplexní těžební a investiční záměry by měly být zpracovány v tomto roce, a to po ukončení první etapy vrtného průzkumu v nejhlubších částech dolu. Tato etapa, která obsahuje vrty v celkové délce 2,9 kilometru, by měla být hotova v prvním letošním pololetí. Na ni by měl navázat další průzkum zásob s celkovým rozsahem vrtů kolem pěti kilometrů.

Uran pro ČEZ
V Rožné se uran těží 51 let. Těžební závod je součástí státního podniku Diamo. Důl má 24 pater, která zasahují až 1200 metrů pod zemský povrch. Horníci teď dobývají rudu od 20. do 22. patra. Loni bylo vytěženo 117.360 tun rudy s průměrným obsahem 2,11 kilogramu uranu na tunu. Roční plán těžby byl překročen o jedno procento.

Ministr Říman na prohlídce uranového dolu Rožná."Veškerá uranová ruda byla zpracována na uranový koncentrát a koncentrát byl odbytován," podotkl Sedláček. Letos bude z dolu vyvezeno 116.000 tun rudy; jedna tuna by měla obsahovat 2,09 kilogramu uranu.

Dvě české jaderné elektrárny ročně spotřebují kolem 700 tun uranu. Kromě výroby z Rožné získává Diamo další desítky tun tohoto kovu při sanacích a čištění důlních odpadních vod. Odběratelem uranu je ČEZ.

nev, Lidovky.cz, ČTK