Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pošta je nenapravitelná. Stále nedoručuje zásilky a zavírá moc brzy

Česká pošta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká pošta | foto: Lidové noviny

PRAHA Nedostatky v práci České pošty podle ČTÚ stále přetrvávají. Pošta například dál ukládá zásilky na pobočkách bez pokusu o jejich doručení. Přetrvává i nevhodná otevírací doba nebo fronty na pobočkách a nedostatky v informovanosti zákazníků.

Uvádí to pravidelná hodnotící zpráva ČTÚ za loňský rok, kterou úřad zveřejnil na svých stránkách.

V průběhu roku 2009 úřad kontroloval, zda pošta napravila nedostatky, které jí vytýkal v předchozích letech. "Tyto následné kontroly byly zaměřeny zejména na nedostatky, při nichž se nesprávný postup či nevyhovující stav vyskytuje soustavně. Výsledky kontrol prokázaly, že k požadované nápravě ze strany České pošty nedošlo," uvedl ve zprávě předseda úřadu Pavel Dvořák.

"Na nápravě pracujeme"
Podle mluvčí pošty Marty Selicharové má řada zjištěných problémů přímou souvislost s dlouholetými nedostatečnými investicemi do podniku, proto není okamžitá náprava v některých případech snadná. "V průběhu loňského roku se stalo zkvalitnění služeb prioritou, což dokládá snaha o významné navýšení investic především do provozní části České pošty. Letošní zprávu ČTÚ
považujeme za objektivní, poprvé hodnotí Českou poštu komplexně, tedy dokáže poukázat na nedostatky, ale zároveň dokáže kladně hodnotit celkovou práci podniku," uvedla.

Zatímco počet reklamací pro poškození nebo úbytek obsahu u zásilek s dodejkou klesl o desetinu, počet odůvodněných reklamací narostl o téměř 140 procent. K tomu výraznou měrou přispěla změna v obchodní politice České pošty, která začala sporné případy vyřizovat ve prospěch zákazníků.

Česká pošta loni dodala 92,1 procenta zásilek do druhého dne a splnila tak podmínku poštovní licence, zároveň ukazatel o téměř 1,5 procentního bodu meziročně zlepšila. V příštích dvou letech by se měl požadavek doručování do druhého dne zvýšit na 95 procent zásilek.

V loňském roce úřad provedl na poštách 18 kontrolních akcí a uložil 16 pokut v celkové výši téměř 2,3 milionu korun.

Pošta loni přepravila 511,2 milionu obyčejných poštovních zásilek, což je o 15,7 milionu méně, než v roce 2008. Počet doporučených zásilek klesl o čtyři procenta na 110 milionů.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!