15. prosince 2008 12:52 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pošta nezákonně utrácela miliony

Pošta. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pošta. Ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Česká pošta investovala několik stovek milionů korun v rozporu se zákonem o zadávání veřejných zakázek. Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal řekl, že výsledky kontroly tohoto státního podniku patří mezi nejzávažnější letošní zjištění úřadu.

Dohnal tvrdí, že kontrola v účetnictví firmy odhalila nedostatky při pořizování, rekonstrukcích a opravách nemovitého majetku i výběru dodavatelů. Na základě kontroly hospodaření státního České pošty padla i trestní oznámení.

Odštěpné závody společnosti podle zjištění NKÚ například často zadávaly projektové a stavební práce bez odpovídající přípravy a bez výběrových řízení, a to i v době platnosti zákonů o veřejných zakázkách. Mrhání penězi NKÚ odhalil například při stavbě ústecké poštovní třídírny.

"Nedostatky ve výběru dodavatelů byly zjištěny při zadávání projektových a stavebních prací, nákupu pohonných hmot a služeb, především služeb marketingových a úklidových," stojí ve zprávě NKÚ. Tento způsob výběru dodavatelů podle NKÚ nezajišťoval efektivní vynakládání finančních prostředků na tyto činnosti.

Česká pošta zaměstnává zhruba 37.000 lidí a provozuje 3387 poboček. Loni firma zvýšila zisk před zdaněním o 140 procent na 794,5 milionu korun.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
IT ARCHITEKT INFRASTRUKTURY (55-75 000Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 55 000 - 75 000 Kč