Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pošta nezákonně utrácela miliony

Pošta. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pošta. Ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Česká pošta investovala několik stovek milionů korun v rozporu se zákonem o zadávání veřejných zakázek. Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal řekl, že výsledky kontroly tohoto státního podniku patří mezi nejzávažnější letošní zjištění úřadu.

Dohnal tvrdí, že kontrola v účetnictví firmy odhalila nedostatky při pořizování, rekonstrukcích a opravách nemovitého majetku i výběru dodavatelů. Na základě kontroly hospodaření státního České pošty padla i trestní oznámení.

Odštěpné závody společnosti podle zjištění NKÚ například často zadávaly projektové a stavební práce bez odpovídající přípravy a bez výběrových řízení, a to i v době platnosti zákonů o veřejných zakázkách. Mrhání penězi NKÚ odhalil například při stavbě ústecké poštovní třídírny.

"Nedostatky ve výběru dodavatelů byly zjištěny při zadávání projektových a stavebních prací, nákupu pohonných hmot a služeb, především služeb marketingových a úklidových," stojí ve zprávě NKÚ. Tento způsob výběru dodavatelů podle NKÚ nezajišťoval efektivní vynakládání finančních prostředků na tyto činnosti.

Česká pošta zaměstnává zhruba 37.000 lidí a provozuje 3387 poboček. Loni firma zvýšila zisk před zdaněním o 140 procent na 794,5 milionu korun.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chceš bydlení, dej sex. Predátorům nahrává chudnutí kvůli epidemii

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ženy v tísni platí nájem i sexem. Mnohé oběti mají strach, že je pronajímatel vyhodí z bytu, pokud mu nevyhoví. Podle...

Když dostaneš dávky, vracíš. V ghettu lichvář půjčuje z okénka BMW

Sídliště Janov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na parkovišti za zchátralými panelovými domy s vyhořelými nebo dřevotřískami zatlučenými či zazděnými okny zastavuje...

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...