27. srpna 2008 19:03 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pošta: O důchody se lidé nemusí bát

Pošta - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pošta - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Dlouhá léta byli zvyklí chodit si pro důchod na místní poštu. Ta se ale teď z rozhodnutí České pošty zavře. Co dál? Plánované zrušení 179 poštovních poboček na malých vesnicích se nejvíce dotkne starších občanů, které dostávali důchody právě na pobočce.

Nejvíce pošt se zavře v jižních Čechách, na Plzeňsku a na východě Čech. Kompletní seznam vesnic, kterých se rozhodnutí dotkne, zatím vedení České pošty tají.

Jak tedy nyní bude vyplácení důchodů vypadat? Mluvčí České pošty Dita Václavíková LN řekla, že peníze dostanou lidé přímo do domu. Doručí jim je poštovní vozidlo. „Převážená částka není moc vysoká, obce jsou to velmi malé, takže se o bezpečnost nebojíme,“ řekla Václavíková. Češi si navíc stejně budou muset zvyknout na vyplácení důchodů na účty.

„Od 1.ledna 2010 se všechny důchody budou vyplácet bezhotovostně, protože administrace je velmi drahá,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

Pošta bude v nejbližší době také jednat se starosty jednotlivých obcí. Podle mluvčí se počet zavíraných poboček může ještě snížit, závisí to na jednotlivých jednáních. Podle slov tiskové mluvčí také pošta po těchto jednáních zveřejní seznam. „Do té doby, než bude vše projednáno s jednotlivými obcemi by nebylo dobré seznam zveřejňovat," řekla Václavíková.


Několik obcí se dokonce obrátilo na ministerstvo pro místní rozvoj. Ministr Jiří Čunek se proto příští týden setká s generálním ředitelem České pošty a ministrem vnitra Ivanem Langrem.

Česká pošta rozhodnutím zrušit do konce roku 179 málo využívaných poboček zaskočila také Poštovní spořitelnu, která její prostory využívá k poskytování svých služeb.

Poštovní spořitelna prozatím nerozhodla, jak se ve věci zachová. „V současnosti probíhají jednání s Českou poštou, k dispozici máme pouze rámcové informace,“ řekla Denisa Salátková, tisková mluvčí Poštovní spořitelny. „Naším hlavním cílem je udržet dostupnost služeb Poštovní spořitelny na co nejvyšší úrovni,“ dodala Salátková.

Na pobočkách České pošty působí i společnost Sazka, která tam provozuje sázkové terminály nebo například dobíjení mobilních telefonů. Sazka síť svých obchodních terminálů na pobočkách České pošty omezila již v loňském roce. „Stejně jako Česká pošta jsme se setkali s odmítavou reakcí některých starostů, ale ekonomika je v tomto případě neúprosná. Terminály si na sebe musejí vydělat a produkovat zisk,“ řekl mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund.

Monopol by si to dovolit neměl 
Česká pošta má na distribuci poštovních zásilek prozatím monopol. Zásilky do 50 gramů smí rozvážet pouze ona. A situace zůstane stejná až do roku 2013, kdy monopol končí. Poté plánuje vstoupit na poštovní trh firma TNT Post. Prozatím její část TNT Expres zajišťuje dodávky větších balíků. Podle mluvčího TNT v ČR Václava Friedmanna by si pošta nemohla dovolit takové zavírání provozoven v situaci, kdy by v ČR neměla na své služby monopol.

Martina Roupcová, Lidové noviny

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!