27. září 2011 11:58 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pošta opět zdraží posílání balíků. Až o pětinu

Balík - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Balík - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Česká pošta od října zdraží doručování balíků až o pětinu. Cena poslaní obyčejného balíku se v jednotlivých hmotnostních kategoriích zvýší o devět Kč, u doporučeného balíku bude navýšení činit deset korun.

Podnik naposledy měnil ceny balíkových zásilek v lednu 2009. "Skoro tři roky tak Česká pošta poskytovala tyto služby za stejnou cenu i přes to, že ceny pohonných hmot a energií stále rostou a dochází tedy k neustálému zvyšování nákladů na zpracování a doručování zásilek," uvedla mluvčí pošty Marta Selicharová.

ČTĚTE TAKÉ:

Poslání obyčejného balíku do dvou kg, které nyní stojí 43 korun, vyjde od října na 52 Kč. Půlkilogramový doporučený balíček bude stát 59 Kč místo 49 korun. I po navýšení cen budou podle mluvčí sazby pod úrovní poštovních operátorů z okolních zemí.

Ke zvýšení cen doručování kvůli růstu nákladů přistoupí v příštím roce i konkurenční tuzemská pobočka DHL Express. Ceny navýší v průměru o 3,5 procenta.

Váha zásilkyStávající cenaNová cena od 1. října
do 2 kg4352
do 5 kg5059
do 10 kg6473
do 15 kg7887
do 20 kg92101

zdroj: Česká pošta


Nově také pošta zpoplatní rozpis bezhotovostní platby SIPO doručovaný do schránky. Poplatek pět korun v sobě zahrnuje cenu za vyhotovení a distribuci papírové podoby rozpisu bezhotovostní platby SIPO jednotlivým plátcům. Česká pošta byla k tomuto kroku nucena přistoupit v souvislosti s celkovým růstem nákladů na tvorbu a distribuci těchto rozpisů, dodala mluvčí.

ČTK, Lidovky.cz