24. října 2007 8:23 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pošta zjednoduší podnikání

Pošta - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pošta - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA  Tuzemským živnostníkům se zjednoduší podnikání. Česká pošta totiž do konce příštího roku otevře až dva tisíce přepážek, kde podnikatelé budou moci požádat o vydání výpisu z obchodního nebo živnostenského rejstříku a katastru nemovitostí.

„V současnosti tyto služby poskytujeme na sedmdesáti čtyřech místech. Číslo dva tisíce určitě není konečné,“ řekl mluvčí České pošty Ivo Mravinac.


První strana z katastru nemovitostí stojí 110 korun a každá další 25 korun, každý druhý a další ověřený stejnopis bez ohledu na počet stran stojí 95 korun. Za jednu a každou další stranu z obchodního nebo živnostenského rejstříku zaplatí zájemce 85 korun.

Podle Mravinace Česká pošta vychází vstříc státu, který chce do tří

let zavést takzvaný e-government. Tento projekt má občanům umožnit lepší komunikaci s úřady a jak už dříve uvedl ministr vnitra Ivan Langer, namísto lidí budou mezi jednotlivými úřady obíhat samotná data.

Podnikatelé záměr České pošty vítají. „Pozitivní je především dostupnost a rychlost, protože čím jednodušší bude vyřizování dokumentů na úřadech, tím lepší a výkonnější bude samotné podnikání,“ konstatovala Jana Jančíková z Národní asociace pro rozvoj podnikání. Mravinac uvedl, že náklady na rozvoj této služby určené především podnikatelům nebudou žádné, protože Česká pošta dopředu počítá s tím, že si tyto rozšířené přepážky na svůj provoz vydělají samy a podnik je nebude dotovat z jiných služeb.
Pošta má ale i další ambice - vydávat na pobočkách výpisy z rejstříku trestů. „Zatím tomu brání česká legislativa,“ dodal Mravinac.

Další podrobnosti
o nových službách České pošty 
si přečtěte ve středečním vydání deníku

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?