20. prosince 2013 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Poště padl rekord 320 tisíc balíků za den. Bude doručovat i o víkendu

V tomto týdnu ale padl historický rekord, kdy firma zaznamenala 320.000 podaných balíků v jeden den.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V tomto týdnu ale padl historický rekord, kdy firma zaznamenala 320.000 podaných balíků v jeden den. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Česká pošta bude zřejmě doručovat balíky nestandardně i během posledního předvánočního víkendu. Důvodem jsou rekordní podání během tohoto týdne. Řekl to mluvčí Ivo Mravinac.

"Záleží na jednotlivých regionech, počet zásilek v jednotlivých krajích je zásadně rozdílný, samozřejmě největší počet směřuje do velkých městských aglomerací. Překvapivé množství balíků však bude příčinou, že doručovat v posledním předvánočním víkendu budeme celoplošně," uvedl.

Pomohla nová doručovací síť

Celkově je počet doručovaných balíků o pětinu vyšší než loni.

Celkově je počet doručovaných balíků o pětinu vyšší než loni.

V minulém roce pošta zavedla víkendové doručování již na začátku prosince. Letos dlouho nápor zvládala díky přestavbě logistické sítě i nasazení výkonnějšího třídícího stroje.

V tomto týdnu ale padl historický rekord, kdy firma zaznamenala 320 tisíc podaných balíků v jeden den. Celkově je počet doručovaných balíků o pětinu vyšší než loni.

Růstu balíkových zásilek čelí i další přepravní firmy. Například PPL nabízí nadcházející sobotu lidem možnost vyzvednout si balík přímo na některém ze 14 dep. DPD se rovněž rozhodla nestandardně doručovat minulý a nadcházející víkend. "Jedná se o individuální provozní opatření, nikoliv placenou službu, která se dá předem objednat," uvedl generální ředitel DPD Daniel Mareš.

Za rostoucím množstvím balíků stojí především stále větší zájem lidí pořizovat dárky na internetu. Například na poště tvoří zásilky z e-shopů přes polovinu balíků. Podle Asociace pro elektronickou komerci obrat e-shopů před svátky stoupne meziročně o 13,5 procenta na 18,5 miliardy korun. Průměrná česká domácnost utratí již 40 procent svých vánočních výdajů na internetu.

Lidovky.cz, ČTK