22. dubna 2008 16:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Poštu zavalily balíky z Ameriky

Pošta - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pošta - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Česká pošta zápasí s prudkým nárůstem počtu balíků z ciziny, především z USA. Důvodem je posilující česká koruna, která zlevňuje nákupy v zahraničí a lidé si po internetu v cizině objednávají nejen počítače či elektroniku, ale například i oblečení. Pošta uvažuje o nepřetržitých směnách.

Pošta doručila v prvním čtvrtletí 62.000 balíků, což je o dvě pětiny více, než ve stejném období loni. V poslední době vzrostl počet balíků až o 100 procent. "Od doby, kdy dolar klesl pod 17 korun, zásilek přibylo neuvěřitelně. Situaci řešíme operativně, nyní je ale potřeba přistoupit k řešením trvalým. Vážně uvažujeme například o nepřetržitém čtyřiadvacetihodinovém provozu," řekl ředitel sekce mezinárodního provozu pošty Petr Angelis.

Uvozovky dolníOd doby, kdy dolar klesl pod 17 korun, zásilek přibylo neuvěřitelně.Uvozovky horní

Kvůli rostoucímu počtu zásilek, zejména těch, které podléhají proclení, se prodlužuje doba jejich dodání. "Ke zpoždění docházelo nárazově a také se zde projevuje typ zvolené služby. Například u tzv. ekonomických balíků z USA bylo zpoždění do týdne, u prioritních jeden až dva dny," uvedla mluvčí pošty Dita Václavíková.

Balíky mají zpoždění
Případné posílení provozu se bude týkat především vyměňovací pošty Praha 120 v Košířích, přes kterou putuje většina  mezinárodních zásilek. V budově sídlí nejen pošta, ale i celní správa. Pošta a Celní správa se již dohodly na posílení počtu pracovníků.

Za zpožďování zásilek podle celníků mohou i zákazníci. "U téměř 50 procent zásilek podléhajících celnímu řízení dochází k nesprávnému deklarování zboží," uvedl ředitel Celního ředitelství Praha Radek Kurka.

Pošta adresátům zásilek doporučuje, aby nahlásili Poště 120 svou adresu, pokud chtějí oznámení o uložení zásilky obdržet co nejdříve. U zásilek s neobchodním zbožím pošta zajistí celní deklaraci a případně i vybere od adresáta clo. U obchodního zboží mohou zákazníci využít pro celní deklaraci i soukromé firmy, zároveň mohou požadované dokumenty dodat faxem nebo poštou.

Lidovky.cz

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.