Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -4 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Posun mýta se prodraží

peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy peníze | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Praha Zdržení startu výběru mýtného od řidičů kamionů na tuzemských komunikacích přinese Česku nemalé ztráty. Podle odhadů ministerstva dopravy více než 1,5 miliardy korun.

Dosluhující ministr dopravy Milan Šimonovský sice předpokládal, že od příštího roku stát inkasuje za mýtné od kamionů přes deset miliard korun ročně. To by se ale muselo mýto vybírat od ledna na všech více jak dvou tisících kilometrech dálnic a rychlostních komunikací. K tomu se ostatně firma Kapsch, která tendr na dodání a provoz celého systému mýta vyhrála, původně zavázala.

 V rozhovoru pro LN ovšem generální ředitel firmy Kapsch TrafficCom Karel Feix potvrdil, že od ledna jeho společnost stihne zpoplatnit jenom 970 kilometrů dálnic a že silnice první třídy - tedy druhá etapa - se dříve jak od července zpoplatnit nestihne. Podle šéfa odboru pozemních komunikací ministerstva dopravy Jiřího Nouzy tak vypadne až třetina předpokládaných příjmů z výběru mýtného.

„Z těch odhadovaných více než desíti miliard korun ročně za mýtné tvoří příjem za zpoplatnění druhé etapy tak pětadvacet procent, maximálně třetinu odhadované roční částky,“sdělil Nouza. Pokud by se zpoplatnili - jak slibovala firma Kapsch TrafficCom -obě etapy najednou, zisk Česka z mýtného by činil za půl roku přes pět miliard korun. Vypadne-li ale jedna třetina ze zmiňované částky kvůli odložení zpoplatnění druhé etapy, přijde stát o více než jeden a půl miliardy korun.

 V důvodech zpožděni se ministerstvo dopravy i firma Kapsch TrafficCom shodují - opakované protesty firem Autostrade a konsorcia Mytia, které hodnotící komise resortu dopravy během tendru vyloučil kvůli nesplnění některých podmínek soutěže.

Více v dnešních Lidových novinách
,
Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...