20. února 2009 13:47 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Potraviny nezlevňují, i když zemědělci ano

Potraviny nezlevňují, i když zemědělci prodávají o čtvrtinu levněji. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potraviny nezlevňují, i když zemědělci prodávají o čtvrtinu levněji. | foto: Lidové noviny

PRAHA V tomto týdnu se v obchodech proti loňsku výrazněji snížily ceny mléka, mléčných výrobků nebo chleba a pečiva. V maloobchodu se ale nepromítl příkrý lednový meziroční pokles cen zemědělských výrobců, které se snížily o 26,8 procenta.

Podle dat Českého statistického úřadu nejvíce klesly výkupní ceny u obilovin (o 44,5 procenta), ale o třetinu klesly i u zeleniny a mléka.

V obchodech ale například cena mléka v průměru klesla jen o necelých deset procent. Téměř třetinového poklesu ceny se spotřebitelé nedočkali ani u sýra, i když eidamská cihla zlevnila o více než čtvrtinu.

Výrazně se v obchodech neprojevil ani propad cen zeleniny - například mrkev je nyní proti loňsku dokonce dražší. Levnější jsou pouze brambory a jablka.

Nízké ceny ohrožují české zemědělce

Nízké výkupní ceny mléka, které podle zemědělců nepokrývají ani výrobní náklady, jsou jen jedním z problémů, s nimiž se v současnosti tuzemští farmáři potýkají. Kvůli loňské velmi dobré úrodě stagnuje také trh s obilím, jeho výkupní ceny jsou také výrazně nižší než před rokem. Situaci zemědělců navíc komplikuje krizí způsobená nižší ochota bank poskytovat jim provozní úvěry.

Poslanecká sněmovna proto tento týden schválila návrh umožňující převod 1,3 miliardy korun z příjmů Pozemkového fondu ČR na dorovnání části přímých plateb tuzemským zemědělcům. Souhlasila také s tím, aby Podpůrný garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) mohl ze svých peněz podporovat provozní úvěry farmářů. To má zmírnit dopady finanční krize na zemědělce.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!