Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Potraviny nezlevňují, i když zemědělci ano

Potraviny nezlevňují, i když zemědělci prodávají o čtvrtinu levněji. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potraviny nezlevňují, i když zemědělci prodávají o čtvrtinu levněji. | foto: Lidové noviny

PRAHA V tomto týdnu se v obchodech proti loňsku výrazněji snížily ceny mléka, mléčných výrobků nebo chleba a pečiva. V maloobchodu se ale nepromítl příkrý lednový meziroční pokles cen zemědělských výrobců, které se snížily o 26,8 procenta.

Podle dat Českého statistického úřadu nejvíce klesly výkupní ceny u obilovin (o 44,5 procenta), ale o třetinu klesly i u zeleniny a mléka.

V obchodech ale například cena mléka v průměru klesla jen o necelých deset procent. Téměř třetinového poklesu ceny se spotřebitelé nedočkali ani u sýra, i když eidamská cihla zlevnila o více než čtvrtinu.

Výrazně se v obchodech neprojevil ani propad cen zeleniny - například mrkev je nyní proti loňsku dokonce dražší. Levnější jsou pouze brambory a jablka.

Nízké ceny ohrožují české zemědělce

Nízké výkupní ceny mléka, které podle zemědělců nepokrývají ani výrobní náklady, jsou jen jedním z problémů, s nimiž se v současnosti tuzemští farmáři potýkají. Kvůli loňské velmi dobré úrodě stagnuje také trh s obilím, jeho výkupní ceny jsou také výrazně nižší než před rokem. Situaci zemědělců navíc komplikuje krizí způsobená nižší ochota bank poskytovat jim provozní úvěry.

Poslanecká sněmovna proto tento týden schválila návrh umožňující převod 1,3 miliardy korun z příjmů Pozemkového fondu ČR na dorovnání části přímých plateb tuzemským zemědělcům. Souhlasila také s tím, aby Podpůrný garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) mohl ze svých peněz podporovat provozní úvěry farmářů. To má zmírnit dopady finanční krize na zemědělce.

Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Fotbalový bohém Fenin: Jsem jájínek, ale ne troska

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slýchává, jak promarnil svůj talent, on naopak namítá, že toho prožil tolik, co za třicet životů. Bohém Martin Fenin se...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?