Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Potraviny nezlevňují, i když zemědělci ano

Potraviny nezlevňují, i když zemědělci prodávají o čtvrtinu levněji. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potraviny nezlevňují, i když zemědělci prodávají o čtvrtinu levněji. | foto: Lidové noviny

PRAHA V tomto týdnu se v obchodech proti loňsku výrazněji snížily ceny mléka, mléčných výrobků nebo chleba a pečiva. V maloobchodu se ale nepromítl příkrý lednový meziroční pokles cen zemědělských výrobců, které se snížily o 26,8 procenta.

Podle dat Českého statistického úřadu nejvíce klesly výkupní ceny u obilovin (o 44,5 procenta), ale o třetinu klesly i u zeleniny a mléka.

V obchodech ale například cena mléka v průměru klesla jen o necelých deset procent. Téměř třetinového poklesu ceny se spotřebitelé nedočkali ani u sýra, i když eidamská cihla zlevnila o více než čtvrtinu.

Výrazně se v obchodech neprojevil ani propad cen zeleniny - například mrkev je nyní proti loňsku dokonce dražší. Levnější jsou pouze brambory a jablka.

Nízké ceny ohrožují české zemědělce

Nízké výkupní ceny mléka, které podle zemědělců nepokrývají ani výrobní náklady, jsou jen jedním z problémů, s nimiž se v současnosti tuzemští farmáři potýkají. Kvůli loňské velmi dobré úrodě stagnuje také trh s obilím, jeho výkupní ceny jsou také výrazně nižší než před rokem. Situaci zemědělců navíc komplikuje krizí způsobená nižší ochota bank poskytovat jim provozní úvěry.

Poslanecká sněmovna proto tento týden schválila návrh umožňující převod 1,3 miliardy korun z příjmů Pozemkového fondu ČR na dorovnání části přímých plateb tuzemským zemědělcům. Souhlasila také s tím, aby Podpůrný garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) mohl ze svých peněz podporovat provozní úvěry farmářů. To má zmírnit dopady finanční krize na zemědělce.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Guvernér ČNB Jiří Rusnok na archivním snímku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Guvernér ČNB Jiří Rusnok na archivním snímku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Guvernér ČNB Jiří Rusnok na archivním snímku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!