21. května 2008 8:05 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Potraviny v USA rychle zdražují

Hamburger | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hamburger | foto: Reprofoto

WASHINGTON/ PRAHA Ceny potravin ve Spojených státech letos vzrostou nejvíce za posledních 18 let. Letošní nárůst cen potravin by měl totiž dosáhnout zhruba 5 %, což je nejvíce od roku 1990. Informovalo o tom americké ministerstvo zemědělství (USDA). K celosvětovému trendu vysokých cen potravin se tak připojí i USA.

Na nejvýraznějším zdražování za posledních bezmála dvacet let má vinu především loňská neúroda, rekordně drahá ropa a využití zemědělských plodin pro výrobu biopaliva. „V letošním roce očekáváme, že se ceny potravin zvýší asi o pět procent,“ řekl hlavní ekonom ministerstva Joseph Glauber.

Na začátku roku úřad očekával, že se ceny potravin letos zvýší asi o tři a půl procenta. Letos se tak budou Spojené státy již druhý rok v řadě vinou růstu cen potravin potýkat s vyšší inflací. Ta nyní dosahuje zhruba čtyř procent.

Nejvíce si lidé připlatí za chleba a další pekárenské výrobky. Ceny obilovin podle odhadů vzrostou až o osm procent. Podle některých ekonomů za tím stojí zejména využití plodin pro výrobu biopaliva. „Zatímco můžeme čekat, že boom biopaliva přinese vyšší příjmy farmářům a sníží vládní výdaje pro farmářské programy, přispěje to k vyšším cenám za úrodu a chov,“ řekl agentuře Reuters Glauber.

S pokračujícím nadprůměrným růstem cen potravin počítají ekonomové ještě alespoň rok nebo dva. Očekává se totiž, že letošní sklizeň obilí bude největší za poslední roky, a to se v cenách potravin opět brzy odrazí.

Američané ročně vydávají za základní potraviny a jídlo v restauracích více než bilion dolarů, v přepočtu více než 16 bilionů Kč. Z každého dolaru, který se vynakládá na nákup potravin, získávají farmáři zhruba 20 centů. O zbytek se dělí zpracovatelé, dopravci, distributoři a část jde na platy.

Pavla Francová, Lidové noviny

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.