13. února 2008 9:01 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pottera do Teska prodala Vltava

Kdo koupil od Vltava Stores Pottera a dodal jej Tesku, se zatím neví. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kdo koupil od Vltava Stores Pottera a dodal jej Tesku, se zatím neví. | foto: Stanislav HonzíkLidové noviny

PRAHA Do kauzy kolem údajně nelegálních kopií knihy Harry Potter a relikvie smrti vstoupil další hráč. Největší internetový obchod s knihami v Česku – Vltava Stores totiž přiznal, že knihy, které se objevily na pultech v Tesku, pocházejí od něj.

Internetový obchod prodal knihy řetězci poté, co podle jeho názoru došlo k porušení dohod o exkluzivitě ze strany nakladatelství Albatros. To zase tvrdí, že firma další distribucí porušila smlouvu, která umožňuje pouze prodej koncovému zákazníkovi.

„Smlouva skutečně umožňuje Albatrosu takový výklad, my tu část ale považujeme za právně napadnutelnou. Za stávajících podmínek se necítíme vázáni dodržovat protiprávní ujednání,“ uvedl generální ředitel Vltava Stores Josef Suchánek.

Boj o exkluzivitu

Podle Suchánka začali knihu navzdory slibům Albatrosu nabízet kromě Vltavy i další internetoví obchodníci. Firma se tak obávala, že velkou část nakoupeného nákladu neprodá. Proto se rozhodla necelou polovinu nakoupených knih prodat dál.
„Nejednali jsme útočně, ale obranně. Měřitelnou finanční ztrátu jsme totiž utrpěli právě my, a to v řádu statisíců korun,“ doplnil Suchánek. Podle nakladatelství jsou však smlouvy jednoznačné a umožňují pouze prodej čtenářům. „Zároveň jsme v žádné komunikaci s tímto odběratelem nikdy nepřislíbili jakoukoliv formu exkluzivního postavení či jiné výhody oproti ostatním aktivním odběratelům,“ reagoval na vyjádření Vltava Stores ředitel Albatrosu Michal Krejčí.

Vltava Stores neprodala několik tisíc výtisků nejnovějšího Harryho Pottera přímo, ale přes prostředníka. Už od počátku šlo však podle firmy o trojstranná jednání, kterých se účastnilo i Tesco, kde nakonec knihy skončily. Žádná strana však jméno prostředníka nechce zveřejnit.

Původním plánem Albatrosu přitom bylo nejprve prodávat knihu pouze ve vybraných knihkupectvích. Do hypermarketů se pak měla dostat až začátkem března. Když se Harry Potter a relikvie smrti objevil v prodejnách Teska, reagovalo nakladatelství trestním oznámením na neznámého pachatele kvůli podezření z nelegální výroby a distribuce.

Tím do hry vstoupilo také Tesco, které odmítlo nařčení z prodeje padělků, a naopak obvinilo Albatros z nekalé soutěže. Brzy poté jednání nakladatelství začal prověřovat také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ten zkoumá, zda Albatros neznevýhodnil část zákazníků tím, že knihy prodal pouze některým obchodníkům.

Vojtěch Bednář, Lidové noviny