Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Povánoční výprodeje. Často jen klamavý trik, jak nalákat zákazníka

Sleva, výprodej | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sleva, výprodej | foto: Jakub Hněvkovský, Lidové noviny

PRAHA V obchodech odstartovaly povánoční výprodeje, které lákají na slevy v desítkách procent. Ne vždy se ale jedná o výhodný nákup. Zákazníci se mnohdy nedozví opravdovou cenu zboží nebo jsou jim výrobky špatně účtovány. Stále častěji je to jen trik obchodů nalákat davy zákazníků.

„Inspektoři České obchodní inspekce opakovaně zjišťují, že stále častěji je lákání kupujících na slevy spíše marketingový trik obchodníka než opravdová příležitost k výhodnému nákupu,“ uvádí tisková zpráva ČOI a varuje před klamavými slevami.

Inspekce nekontroluje jen povánoční slevy, prověřuje také podzimní akce, předvánoční zvýhodnění cen a nejrůznější sezónní výprodeje. Jen od června do konce září provedla více než 400 kontrol v celém Česku. A téměř u 40 procent z nich našla nějaké pochybení.

ČTĚTE VÍCE

Nejčastěji přišli inspektoři na to, že obchodníci neinformovali o ceně výrobků nebo poskytovaných služeb, a to ve zhruba čtvrtině případů. Padesát čtyři prodávajících porušilo zásady poctivosti prodeje. Další obchodníci nevydali doklad o koupi se všemi náležitostmi.

Klamavé praktiky

„Spotřebitelé jsou nesprávně informováni o ceně zboží, zakoupené výrobky jsou jim nesprávně účtovány, nedostanou řádně vyplněné doklady o koupi ani na vyžádání. Zboží není řádně označené a při jeho nabídce jsou užívány klamavé obchodní praktiky. Vysoké procento zjištění při kontrolách  svědčí o přetrvávajícím poškozování práv spotřebitelů prodávajícími při výprodejích a slevových akcích,“ shrnuje výsledek kontrol inspekce.

Padly tak i vysoké pokuty, celkově za 1,4 milionu korun. V konkrétních případech zaplatí obchodníci až 100 tisíc korun.

Inspekce doporučuje:

Spotřebitelům Česká obchodní inspekce doporučuje, aby i při výprodejích požadovali úplné a jednoznačné informace o cenách i o zboží ve slevě a nevzdávali se svých práv. 

Na výrobky ve slevě, které nemají vady, platí stejná doba záruky i právo na uplatnění reklamace, včetně rozporu věci s kupní smlouvou, jako pro zboží nabízené za plnou cenu. S řádně vyplněným dokladem o koupi mohou spotřebitelé tato svá práva bez problémů uplatnit.

Zdroj: ČOI

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!