Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 4 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Povánoční výprodeje. Často jen klamavý trik, jak nalákat zákazníka

Sleva, výprodej | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sleva, výprodej | foto: Jakub Hněvkovský, Lidové noviny

PRAHA V obchodech odstartovaly povánoční výprodeje, které lákají na slevy v desítkách procent. Ne vždy se ale jedná o výhodný nákup. Zákazníci se mnohdy nedozví opravdovou cenu zboží nebo jsou jim výrobky špatně účtovány. Stále častěji je to jen trik obchodů nalákat davy zákazníků.

„Inspektoři České obchodní inspekce opakovaně zjišťují, že stále častěji je lákání kupujících na slevy spíše marketingový trik obchodníka než opravdová příležitost k výhodnému nákupu,“ uvádí tisková zpráva ČOI a varuje před klamavými slevami.

Inspekce nekontroluje jen povánoční slevy, prověřuje také podzimní akce, předvánoční zvýhodnění cen a nejrůznější sezónní výprodeje. Jen od června do konce září provedla více než 400 kontrol v celém Česku. A téměř u 40 procent z nich našla nějaké pochybení.

ČTĚTE VÍCE

Nejčastěji přišli inspektoři na to, že obchodníci neinformovali o ceně výrobků nebo poskytovaných služeb, a to ve zhruba čtvrtině případů. Padesát čtyři prodávajících porušilo zásady poctivosti prodeje. Další obchodníci nevydali doklad o koupi se všemi náležitostmi.

Klamavé praktiky

„Spotřebitelé jsou nesprávně informováni o ceně zboží, zakoupené výrobky jsou jim nesprávně účtovány, nedostanou řádně vyplněné doklady o koupi ani na vyžádání. Zboží není řádně označené a při jeho nabídce jsou užívány klamavé obchodní praktiky. Vysoké procento zjištění při kontrolách  svědčí o přetrvávajícím poškozování práv spotřebitelů prodávajícími při výprodejích a slevových akcích,“ shrnuje výsledek kontrol inspekce.

Padly tak i vysoké pokuty, celkově za 1,4 milionu korun. V konkrétních případech zaplatí obchodníci až 100 tisíc korun.

Inspekce doporučuje:

Spotřebitelům Česká obchodní inspekce doporučuje, aby i při výprodejích požadovali úplné a jednoznačné informace o cenách i o zboží ve slevě a nevzdávali se svých práv. 

Na výrobky ve slevě, které nemají vady, platí stejná doba záruky i právo na uplatnění reklamace, včetně rozporu věci s kupní smlouvou, jako pro zboží nabízené za plnou cenu. S řádně vyplněným dokladem o koupi mohou spotřebitelé tato svá práva bez problémů uplatnit.

Zdroj: ČOI

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

Ivo Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek
Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek

V redakci jsme měli možnost otestovat dva nové chleby Odkolek. Mají vysoký podíl žitné mouky a nádherně propečenou kůrku, která láká k ochutnání už...