26. prosince 2012 14:58 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Povánoční výprodeje. Často jen klamavý trik, jak nalákat zákazníka

Sleva, výprodej | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sleva, výprodej | foto: Jakub Hněvkovský, Lidové noviny

PRAHA V obchodech odstartovaly povánoční výprodeje, které lákají na slevy v desítkách procent. Ne vždy se ale jedná o výhodný nákup. Zákazníci se mnohdy nedozví opravdovou cenu zboží nebo jsou jim výrobky špatně účtovány. Stále častěji je to jen trik obchodů nalákat davy zákazníků.

„Inspektoři České obchodní inspekce opakovaně zjišťují, že stále častěji je lákání kupujících na slevy spíše marketingový trik obchodníka než opravdová příležitost k výhodnému nákupu,“ uvádí tisková zpráva ČOI a varuje před klamavými slevami.

Inspekce nekontroluje jen povánoční slevy, prověřuje také podzimní akce, předvánoční zvýhodnění cen a nejrůznější sezónní výprodeje. Jen od června do konce září provedla více než 400 kontrol v celém Česku. A téměř u 40 procent z nich našla nějaké pochybení.

ČTĚTE VÍCE

Nejčastěji přišli inspektoři na to, že obchodníci neinformovali o ceně výrobků nebo poskytovaných služeb, a to ve zhruba čtvrtině případů. Padesát čtyři prodávajících porušilo zásady poctivosti prodeje. Další obchodníci nevydali doklad o koupi se všemi náležitostmi.

Klamavé praktiky

„Spotřebitelé jsou nesprávně informováni o ceně zboží, zakoupené výrobky jsou jim nesprávně účtovány, nedostanou řádně vyplněné doklady o koupi ani na vyžádání. Zboží není řádně označené a při jeho nabídce jsou užívány klamavé obchodní praktiky. Vysoké procento zjištění při kontrolách  svědčí o přetrvávajícím poškozování práv spotřebitelů prodávajícími při výprodejích a slevových akcích,“ shrnuje výsledek kontrol inspekce.

Padly tak i vysoké pokuty, celkově za 1,4 milionu korun. V konkrétních případech zaplatí obchodníci až 100 tisíc korun.

Inspekce doporučuje:

Spotřebitelům Česká obchodní inspekce doporučuje, aby i při výprodejích požadovali úplné a jednoznačné informace o cenách i o zboží ve slevě a nevzdávali se svých práv. 

Na výrobky ve slevě, které nemají vady, platí stejná doba záruky i právo na uplatnění reklamace, včetně rozporu věci s kupní smlouvou, jako pro zboží nabízené za plnou cenu. S řádně vyplněným dokladem o koupi mohou spotřebitelé tato svá práva bez problémů uplatnit.

Zdroj: ČOI

zizMarkéta Žižková

Najdete na Lidovky.cz