Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Povinná studentská výbava? Sešit a iPhone

iPhone | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy iPhone | foto: Lidové noviny

COLUMBIA Fakulta žurnalistiky Missourské univerzity chce studenty učit takzvanou iNovinařinu. Nejstarší škola žurnalistiky ve Spojených státech vyzvala studenty, aby si pořídili iPhone, iPod Touch či jiné takové zařízení k usnadnění výuky. Jde o první případ, kdy univerzita po studentech požaduje typ přenosného elektronického zařízení.

Studenti si mají do těchto zařízení stahovat školní přednášky nebo je mají využívat k internetovému ověření informací z terénu, například při reportáži o pádu letadla či ze zasedání městské rady.

Nařízení, které se vztahuje na nově příchozí studenty fakulty, je zřejmě prvním případem, kdy americká univerzita požaduje po studentech určité typy přenosného elektronického zařízení. Přístup školy proto vyvolal diskusi o limitech a možnostech technologií i o vlivu korporací na akademické prostředí.

Chceme zvýšit kvalitu studia
Kritici říkají, že univerzita jde příliš na ruku společnosti Apple, která
iPody a iPhony vyrábí. Zastánci ale namítají, že z nového opatření nemají žádný zisk. Na počítače od Apple, které univerzita kupuje, má slevu deset procent. Od jiných výrobců, Dellu či Hewlett-Packardu, má ale výhodu stejnou. "Je to, jako byste po technikovi chtěli, aby si koupil kalkulačku," říká vyučující Brian Brooks. "Tento požadavek zavádíme, abychom studentům jen zvýšili přínos studia," dodal.

Výukový program na internetových stránkách Missourské univerzity uvádí, že nejméně 50 kolegů a univerzit po celých státech využívá ve svých programech iPody. Není z toho ale jasné, zda jde v těchto školách o povinné nařízení a kdo kryje náklady. Některé soukromé vyšší odborné školy v USA tyto přístroje poskytují bezplatně.

Brooks uvádí, že z 30.200 studentů univerzity má podle odhadu 85 až 90 procent vlastní digitální hudební přehrávač. Přibližně 85 procent z toho jsou iPody. I někteří příznivci firmy Apple z řad profesorů zpochybňují postup univerzity, když schvaluje určitý produkt.

Přípustné jsou Microsoft Zune i BlackBerry
Po takových stížnostech škola upřesnila, že požaduje jakýkoli audio a video přehrávač s webovým prohlížečem jako iPhone či iPod Touch. Přípustné jsou proto i přístroje Microsoft Zune nebo takzvané chytré telefony BlackBerry. Škola je ale nepreferuje.

"Alternativy k iPodu Touch jsou. Podle našeho uvážení ale žádná z nich nemá takové schopnosti," citovala z internetového programu univerzity agentura AP.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství
Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství

Užíváte si léto na výletech? Pak pro vás máme tip, kde se děti opravdu vyřádí. Zamiřte do moravské metropole, a to do BRuNO family parku. Najdete...